FETÖ elebaşı CIA tarafından nasıl angaje edildi 

Sun Zi, ünlü strateji kitabı Savaş Sanatı’nda beş çeşit casustan bahseder. Yerel casus, düşmanın içindeki casus, taraf değiştirmiş casus, ölü casus ve canlı casus. Yerel casuslar...

Sun Zi, ünlü strateji kitabı Savaş Sanatı’nda beş çeşit casustan bahseder. Yerel casus, düşmanın içindeki casus, taraf değiştirmiş casus, ölü casus ve canlı casus. 

Yerel casuslar, düşman toprağı içinde yaşayan yerli kişilerdendir. Düşmanın içindeki casus, düşmanın içindeki kendi memurlarımızdır. Taraf değiştirmiş casus, düşmanın bize çalışan casuslarıdır. Ölü casus, düşmana yanlış bilgi veren, bizim verdiğimiz yanlış bilgiyi düşman casusuna iletendir. Canlı casus, düşmandan doğrudan bilgi getirendir. 

Sun Zi’nin MÖ 5. yüzyılda yaptığı bu tasnif casusluk tarihi açısından hâlâ güncelliğini koruyor. Espiyonaj / Kontr- Espiyonaj faaliyetleri söz konusu beş kategoride seyrini devam ettiriyor.  

Sun Zi’nin görüş ve düşüncelerini temel referans olarak kullanan emekli CIA ajanı Henry A. Crumpton, İstihbarat Sanatı adlı kitabında CIA’nin casus yapmak istedikleri kişilerde şu temel şartlardan istifade ettiklerini söyler: Para, ideoloji, zorunluluk, ego. Yazar bu dörde beşinci olarak da intikam duygusunu ekler.  

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Özledim, o günleri çok özledim…  30 Eylül 2023 | 403 Okunma FETÖ’cü Salih Zorluoğlu olayının perde arkası  23 Eylül 2023 | 1.105 Okunma Biz ve dünyayı aldatanlar 16 Eylül 2023 | 584 Okunma FETÖ elebaşı CIA tarafından nasıl angaje edildi  09 Eylül 2023 | 752 Okunma Risale-i İslamiye üzerine  02 Eylül 2023 | 343 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar