Bekâ endişesi iyidir

Türkiye 31 Mart seçimlerine doğru hızla yol almaya başladı. Siyasi partiler aday listelerini 19 Şubat’ta YSK’ya teslim edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz cuma günü mitinglerine başladı....

Türkiye 31 Mart seçimlerine doğru hızla yol almaya başladı. Siyasi partiler aday listelerini 19 Şubat’ta YSK’ya teslim edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz cuma günü mitinglerine başladı. Erdoğan’ın ilk miting yeri oldukça dikkat çekiciydi.

Video: Bekâ endişesi iyidir

100 yıl önce kurtuluş mücadelesinin başlatıldığı illerin başında gelen Sivas’ta konuşan Erdoğan, “100 yıl önce Türk milleti bu şehirde, ‘Milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz’ diyerek yedi düvele meydan okumuştur. Milletimiz manda ve himaye kabul edilemez iradesiyle istiklâline ve istikbâline sahip çıkma kararlılığını Sivas’tan dünyaya haykırmıştır. 31 Mart seçimlerinin startını Sivas’ta verirken, 100 yıl sonra bizler de o ilkeleri, kararları, idealleri buradan tekrar ediyoruz. 100 yıl önce Sivas’ta söylediğimizi 100 yıl sonra bugün aynı yerde bir kez daha tekrar ediyoruz. Vatanımıza, bayrağımıza, istiklâlimize uzanan her eli kırarız” dedi.

Erdoğan’ın Sivas’tan verdiği mesajlara bakılırsa muhalefet bu topa girmek istemese de seçim süreci bu bağlamda devam edecek. Muhalefet bu topa girmek istemese de derken, hem Meral Akşener’in, hem de Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun bunun bir yerel seçim olduğu, genel iktidarı etkilemeyeceği şeklinde birbirinin kopyası açıklamaları var. Belli ki bir akıl onlara, “Bu seçimi genel seçim havasına dönüştürürseniz kaybedersiniz” demiş. Ancak CHP’de erken öten bazı horozlar, bu stratejiyi bozmuş gibi görünüyor. Zira CHP’nin bazı sözcüleri, 31 Mart’ı çoktan genel seçim havasına dönüştürdü.

Peki, gerçekten bir bekâ tehdidiyle karşı karşıya mıyız, seçimlerin neticesi bekâ sorunumuzu olumsuz etkiler mi? 2.5 yıl önce 15 Temmuz darbe ve işgal girişimini yaşamış bir toplum olarak, bu sorunun cevabı çok basit. Evet, bekâmız tehdit altında. Asıl sorun ise bizim böyle düşünmemize neden olan muhalefet anlayışı. Türkiye 40 yılı aşkındır terör örgütleriyle özellikle PKK ile mücadele ediyor. Bu süre zarfından onlarca seçim yapıldı. Hiçbir seçimde “Acaba seçim neticesinde terör ile mücadelede bir zafiyet olur mu” diye bir endişe içinde değildik. 15 Temmuz’dan sonra bu endişe hepimizi sarmış durumda. CHP’ye oy veren insanımızda bile bu endişe var.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Sonrasına sonra bakılır” 10 Ağustos 2020 | 106 Okunma Şizofrenik cinnet anında sosyal medya 03 Ağustos 2020 | 76 Okunma Yeni bir ‘zulüm’ tarihleri oldu 27 Temmuz 2020 | 137 Okunma Recep Tayyip Erdoğan’ı yok etmek istiyorlar 20 Temmuz 2020 | 2.821 Okunma FETÖ ile mücadele sadece yargıya bırakılamaz 13 Temmuz 2020 | 1.859 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar