Savaşan ve yürüyen Cumhuriyet

Cumhuriyet basmakalıp laflarla anılamaz. Hele bugün! Cumhuriyet törenlerinin ötesinde, savaşan ve yürüyen bir Cumhuriyet var. CUMHURİYETİ CUMHURİYET YAPAN KURUMLAR Cumhuriyeti yıkmak isteyenler de sözümona...

Cumhuriyet basmakalıp laflarla anılamaz. Hele bugün!

Cumhuriyet törenlerinin ötesinde, savaşan ve yürüyen bir Cumhuriyet var.

CUMHURİYETİ CUMHURİYET YAPAN KURUMLAR

Cumhuriyeti yıkmak isteyenler de sözümona “Cumhuriyetçi” oldular. Cumhuriyete karşı “Cumhuriyet” bayrağı sallayarak savaşıyorlar. İstiklâl Mahkemelerine karşılar, Devrim Kanunlarına düşmanlar ama “cumhuriyetçiyiz” diyorlar.

Cumhuriyeti cumhuriyet yapan kurumlar vardır. İstiklâl Mahkemeleri ve Devrim Kanunları o kurumlar içinde özel bir yere sahiptirler.

İSTİKLAL MAHKEMELERİ

Her kurtuluş savaşı aynı zamanda iç savaştır. “Aslolan iç cephedir” der Mustafa Kemal Paşa. Savaşın temel kuralıdır: Arkadan vurulursan, karşındaki düşmanla savaş zora girer. İçteki düşman, karşımızdaki düşmanın koludur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargıtay açılışında Biden’a hizmet eden dua 13 Eylül 2021 | 1.483 Okunma Taliban üzerine sorulara yanıtlar 10 Eylül 2021 | 886 Okunma Siz o romanların neresindesiniz 09 Eylül 2021 | 282 Okunma Ne mutlu Türk milletine: 30 Ağustos Ateşi Afganistan’dan Parlıyor 30 Ağustos 2021 | 130 Okunma Bağışlar Vatan Partisi’ne Vatan Partisi İktidara! 08 Temmuz 2021 | 168 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar