Fransa ile dün, bugün, yarın

Dün; Osmanlı-Fransız ilişkileri Kutsal Roma İmparatoru olarak görülen Şarlken’e yenilen Fransuva’nın Kanuni’den yardım istemesiyle başladı. Kanuni Sultan Süleyman Şarlken’e karşı bir denge oluşturmak ve Avrupa Hristiyan birliğini...

Dün;

Osmanlı-Fransız ilişkileri Kutsal Roma İmparatoru olarak görülen Şarlken’e yenilen Fransuva’nın Kanuni’den yardım istemesiyle başladı.

Kanuni Sultan Süleyman Şarlken’e karşı bir denge oluşturmak ve Avrupa Hristiyan birliğini parçalamak için Fransa’yı destekledi.

Osmanlı Devleti’nin desteğini kaybetmek istemeyen Fransuva, Kanuni’ye bir elçi göndererek, birtakım ayrıcalıklar talep etti. Taraflar arasında dostluk ve ticaret antlaşması imzalandı.

Fransa’ya Osmanlı topraklarında ve limanlarında ticaret yapma imkanı veren Kanuni, İslam dünyasına karşı birleşmek isteyen Hristiyan Birliğini ilk parçalayan padişah.

Kanuni’den sonra gelen diğer padişahlar da aynı siyaseti izlemiş ve Hristiyanların birlik olmalarını aralarından kendilerine yakın duranları destekleyerek engellemiştir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tahterevalli 02 Aralık 2020 | 143 Okunma Evlere paket servisi ve döner kebabın Osmanlı dönemi 29 Kasım 2020 | 62 Okunma Türkiye’nin yapay zekâ ekosistem haritası 25 Kasım 2020 | 71 Okunma Covid-19 aşısından önce ‘Bakış Aşısı’ lazım 22 Kasım 2020 | 397 Okunma Söz ‘savunma’nın 18 Kasım 2020 | 242 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar