Biden İsrail’e yaranamıyor!

ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’e “500”ve “2000” kiloluk bombaların sevkiyatını duraklatması ABD Kongresi’ndeki sıkı İsrail yanlısı Vekiller tarafından tepkiyle...

ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’e “500”ve “2000” kiloluk bombaların sevkiyatını duraklatması ABD Kongresi’ndeki sıkı İsrail yanlısı Vekiller tarafından tepkiyle karşılanmıştı. İsrail yanlısı bu Vekiller silah sevkiyatının hiçbir koşulda kesintiye uğramaması gerektiğini savunuyorlar.

Cumhuriyetçiler Biden’ın duraklatma kararını Demokratlar ile “İsrail Lobisi” arasındaki ilişkiyi bozmak için kullanıyorlar. ABD’deki Yahudilerin ezici çoğunluğu Demokratlar’a oy veriyorlar. Başkanlığı döneminde Netanyahu’nun her istediğini “şak” diye yerine getirdiğini sık sık dile getiren Trump ise Biden’a oy veren Yahudileri eleştiriyordu. Demokratlar’a bağış yapan bazı milyarder Yahudiler de Biden’ın duraklatma kararını geri çekmesi için bastırıyorlar.

Aslında İsrail’e silah sevkiyatı yukarıda sözünü ettiğim bombalar hariç devam ediyor. İsrail’e yaklaşık 15 Milyar Dolarlık ek yardım paketini onaylayan Biden, duraklatma kararının hemen ardından 1 Milyar Dolarlık bir askerî yardımı daha Kongre’ye taşımaya hazırlanıyor.

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu kontrol eden Cumhuriyetçilerse İsrail’e silah sevkiyatının...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“İsrail Lobisi”nin ‘Squad’ ile savaşı.. 18 Haziran 2024 | 105 Okunma ABD’nin değişen nüfusu İsrail’i nasıl etkiliyor? 16 Haziran 2024 | 170 Okunma Albatros Biden’ın boynuna bağlı 11 Haziran 2024 | 1.261 Okunma Siyahî tepki Biden’ı korkutuyor! 09 Haziran 2024 | 96 Okunma Soykırımcı Netanyahu’yu Kongre’de ağırlayacaklar! 04 Haziran 2024 | 61 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar