Kahvehane deyip geçemeyiz

Eyüp Sultan Camii avlusunda toplanmıştık. Önümüzde bir tahta at, üstünde yeşil örtü, içinde mütebessim uzanmış bir efsane; kendini Necip Fazıl’ın “azat kabul etmez kölesi” sayan Hilmi...

Eyüp Sultan Camii avlusunda toplanmıştık. Önümüzde bir tahta at, üstünde yeşil örtü, içinde mütebessim uzanmış bir efsane; kendini Necip Fazıl’ın “azat kabul etmez kölesi” sayan Hilmi Oflaz vardı. Hepimizin Hilmi Amcası.

1998 Mayısının 15’iydi. Hoca sordu “Nasıl bilirdiniz?” Cevap belli. Elbette iyi bilirdik. Hem de çok iyi… Saf hâlindeydik. “Er kişi niyetine” el bağlamıştık. Gözlerim yaş içindeydi. Dokuz gün önce vefat eden babamın cenazesinde tuttuğum pınar gözeleri bu defa durmuyordu. Hem ona ağladım, hem babama, hem kendime.

Sonra Hilmi Amcamızı Haliç’e bakan yamaçta üstadının yanına defnettik.

Aradan ne çok sene geçmiş. Çeyrek asırdan bir fazlası.

Yeni Şafak Pazar Ekinde bu hafta Ayşe Olgun’un Hilmi Oflaz sofra geleneği hakkında yaptığı haber ne güzeldi. Görmeyene tavsiye ederim. (https://www.yenisafak.com/hayat/her-fikre-acik-sofra-4621811)

*

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Özgür Bey’in türküsü 21 Haziran 2024 | 56 Okunma G7 zirvesinde Nasreddin Hoca rüzgârı 18 Haziran 2024 | 99 Okunma Cef’i inandırıcı bulamadık 14 Haziran 2024 | 72 Okunma Seleme, bunları kimseye söyleme 11 Haziran 2024 | 1.449 Okunma Tarih öncesinden kalmış ikinci el 07 Haziran 2024 | 79 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar