Rize tarımında kimyasal ölüm!..

Zaman zaman Rize’ye gidip geliyoruz. Bu ilimizde kıymetli dostlarımız var. Yeşil ve mavinin birleştiği adeta eşsiz bir cennet köşesi. Her gidişimde doğal güzelliklerine hayran kalırım. Gelin görün ki Rize...

Zaman zaman Rize’ye gidip geliyoruz. Bu ilimizde kıymetli dostlarımız var. Yeşil ve mavinin birleştiği adeta eşsiz bir cennet köşesi. Her gidişimde doğal güzelliklerine hayran kalırım. Gelin görün ki Rize ilimizle ilgili kötü bir tabloyla karşı karşıyayız. Nasıl mı? Rize Milletvekili Hasan Karal Bey’le  sohbet etme imkanımız oldu. Kendisi Rizeliler tarafından sevilen bir vekil. Telefonu yirmi dört saat çalıyor. Vatandaşın sorunlarını çözüyor.

Neyse, konumuza gelelim kendisi bana Rize’de organik tarıma geçilemeyişinin bedelini çok ağır ödüyoruz dedi. Geçen hafta bir cenazeye katıldığını söyleyen Karal ölen kişinin kanserden öldüğünü söyledi. Son yıllarda Rize’deki ölümlerin en az yarısının kanserden öldüğünü belirten Karal şunları söyledi; “Rize’de organik tarıma geçemedik. Kimyasal gübre kullanılıyor. Bu gübreler hem toprağı, hem çevreyi hem de insanımızı zehirliyor. İlimizde 75 kişilik kanser hastanesi var. Bu hastane dolu. Yer kalmadığı için normal hastanelere hastalarımızı yollamak zorunda kalıyoruz” diyerek vehametin altını çiziyor.

Rize gibi yemyeşil bir ilimizde kimyasal gübre kullanımı nedeniyle doğa tahrip oluyor. Hasan Karal; biz çocukken derelerimiz balık doluydu. Bu derelerde hem yüzer hem de balık avlardık diyor. Bugün gelinen noktada dere suları içilmiyor. Balıklar kimyasal gübre kullanımı nedeniyle ölüyor diyerek önemli bir noktanın altını çiziyor.

Yıllık 155 bin ton kimyasal gübre kullanıldığını belirten Karal böyle giderse 15 yıl sonra toprak verimsiz hale gelecek ve çay üretemeyeceğiz. Ağaçların meyve vermediğini belirten vekil bir başka tehlikeye daha dikkat çekiyor. Ağaçlarımızın çiçekleri kimyasal kullanımı nedeniyle zarar görüyor ve meyve vermiyor. Olan meyveler de kimyasal etkisinde kalıyor.

Arıların doğal çiçeklerle beslendiğini belirten Karal, bu kimyasal gübre kullanımı nedeniyle arılarında ölmeye başladığını söylüyor. Arı, Rize için çok önemli bir gelir kaynağı. Bal deyince akla gelen illerin başında Rize gelir. Organik tarıma geçmek için Eski Bakanlar Mehdi Eker ve Faruk Çelik döneminde çalışma başlatıldığını ancak başarılı olunamadığını belirten Karal, bu sorunu yeni Tarım Bakanımızın çözüme kavuşturmak için çaba sarf etmesi gerektiğini söylüyor. Ancak ümitvar değil.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan “güçlü parti” dedi… 21 Ağustos 2018 | 131 Okunma Türksat TL’ye dön… 18 Ağustos 2018 | 5.871 Okunma “Dolarını sat vatanı satma” 14 Ağustos 2018 | 4.112 Okunma ABD’ye teslim olsak kurtulur muyuz? 11 Ağustos 2018 | 4.878 Okunma TRT’ye neden yükleniyorlar? 07 Ağustos 2018 | 7.220 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar