Olmazsa yasaklayalım biz onu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Lanet bir dizi var 'Çukur' diye. Onun kadar olamıyorsak yazıklar olsun. Bir de 'Adana Sıfır Bir' diye dizi var. İkisinin etki alanı kadar etki alanı oluşturamıyorsak yandık. Bu...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Lanet bir dizi var 'Çukur' diye. Onun kadar olamıyorsak yazıklar olsun. Bir de 'Adana Sıfır Bir' diye dizi var. İkisinin etki alanı kadar etki alanı oluşturamıyorsak yandık. Bu iki dizi çocuklarımızı zehirliyor" sözleri çok konuşuldu.
Kamu güvenliğinden sorumlu bir bakanın ekranlardaki şiddet konusunda duyarlı olması, kültür endüstrisine çağrı yapması gayet doğal. Soylu siyasetçi olarak, bir "ideal kültür" tanımını da savunabilir.
Başkaları da çıkıp farklı şeyler söyler. Nitekim Çukur'un oyuncularından Ercan Kesal da tartışmaya şu sözlerle katıldı:
"Çukur'daki şiddet meselesi gündelik hayattaki şiddete göre kıyaslandığında çok masum. Bütün işler bitti, tek sıkıntı Çukur'daki silahlar ve ölen insan sayısı mı?"

*** Ne var ki toplumsal açıdan faydalı sonuçlar doğuracak bu tarz kafa açıcı tartışmalar hep aynı yere varıyor.
Ve Avukat Funda Sadıkahmet Alp'in bir TV dizisi hakkında bulunduğu suç duyurusu o yerin neresi olduğunu bize gösteriyor.
Dizide avukat rolündeki karaktere kötü muamele edilmesi üzerine harekete geçen duyarlı avukatımız gerekçelerini şöyle izah etmiş:
"Çukur isimli dizi gençlere kötü örnek olmakta ve maalesef şahsımın da dahil olduğu avukatlık mesleğinin bu sahne ile zedelenmesine ve itibarsızlaşmasına neden olmaktadır. Gelecek nesilleri olumsuz etkileyen bu dizide avukatlık mesleğine alenen hakaret edilmekte ve aşağılanmaktadır."

***...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
15 Temmuz’un dördüncü yılında daha kararlıyız 15 Temmuz 2020 | 2.336 Okunma Velev ki Ayasofya kararı siyasi 13 Temmuz 2020 | 3.126 Okunma Hele bir İstanbul’daki diğer müzeleri doldurun da... 12 Temmuz 2020 | 480 Okunma Sokaktan maske manzaraları 11 Temmuz 2020 | 7 Okunma Ama Meral Hanım’ın önce Yeşim Salkım’ı elemesi lazım 10 Temmuz 2020 | 3.514 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar