Siyah beyaz farkındalık

Instagram’da ve diğer sosyal medya mecralarında #challengeaccepted ve #istanbulsözleşmesiyaşatır etiketleriyle, kadınların siyah-beyaz fotoğraflarını paylaştıkları bir farkındalık kampanyası var....

Instagram’da ve diğer sosyal medya mecralarında #challengeaccepted ve #istanbulsözleşmesiyaşatır etiketleriyle, kadınların siyah-beyaz fotoğraflarını paylaştıkları bir farkındalık kampanyası var. Kampanyanın amacı, bir insan öldükten sonra cenaze töreninde yakalara takılan siyah-beyaz fotoğrafına gönderme yapmak. Kadınlar diyor ki; “Bizim siyah-beyaz fotoğrafımızı biz öldükten sonra yakanıza takmanızın hiçbir anlamı yok. Kendi siyah-beyaz fotoğrafımızı kendi istediğimiz zaman paylaşırız.

Siz kadınların öldürülmesini engelleyecek önlemleri alın.” Bu kampanyaya kimi isimler de “Aman canım, siyah-beyaz fotoğraf paylaşılınca mı farkındalık yaratılacak, bu hiçbir işe yaramaz” diye karşı çıkıyor. Oysa yanılıyorlar. Çünkü Türkiye’den başlayan bu kampanya çoktan ülke sınırlarını aştı ve dünya çapında bir farkındalık yarattı. Dünyaca ünlü Amerikalı yıldız Jessica Biel de aynı etiketle, siyah-beyaz bir fotoğrafını paylaşıp altına “Türkiye’deki kadınların sesini duyuyoruz ve onlarla birlikteyiz” diye yazdı.

Ayrıca Amerikalı kadınlara da seslenip “Bu kampanya bize de kadınları etkileyen konularda ses çıkarmamızı ve seçimlerimizi buna göre yapmamızı hatırlatıyor” dedi. Ve Demi Moore... O da aynı etiket altında siyah-beyaz fotoğrafını paylaşıp “Bu challenge’ın Türkiye’de öldürülen yüzlerce kadın için dayanışma amacıyla yapıldığını öğrendim. Hepimizin birbirini desteklemeye ihtiyacı var” diye yazdı.

Ben bu yazıyı yazarken #challengeaccepted etiketiyle sadece Instagram’da 5.4 milyon fotoğraf paylaşılmıştı. Diğer sosyal medya araçlarını söylemiyorum bile. Kimse sizden ille de siyah-beyaz fotoğraf paylaşmanızı istemiyor. Kimse size “Siz de bu kampanyaya katılın” demiyor. Gölge etmeyin yeter.

ŞAMPİYON ADAYIM REZZAN ATAN

Masterchef başladı, başlar başlamaz da bir yarışmacı şimdiden benim şampiyon adayım oldu. Mersinli Rezzan Atan’dan söz ediyorum. Memleketlim olmasının yarattığı bir sempati var elbette. Ama onun hayat öyküsü sadece beni değil, dinleyen herkesi etkiledi. 28 yaşındaki Rezzan, 8 kardeşin en büyüğü. Anne ve babasının resmi nikahı yok. Okula gidebilmesi için nüfusunu amcasının üzerine kaydettirmişler. Fakirlikten okuyamamış Rezzan.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Peki ya vicdan? 17 Haziran 2021 | 67 Okunma Aşkımız toplumdan tepki görür mü? 15 Haziran 2021 | 116 Okunma Pandemi ile değişen yeni flört trend'leri 12 Haziran 2021 | 72 Okunma İhanetin delili daha ne olabilir? 10 Haziran 2021 | 73 Okunma Galiba sevgilimi aldatmaya başladım 08 Haziran 2021 | 272 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar