Mazlum Başbakanım

Üç yıl önce, darbeci askerlerce kaldığı konut basılan ve ailesiyle birlikte suikaste uğramaktan dakikalar kala kurtulan Cumhurbaşkanı, hapsedilen, hücresinde işkenceye uğrayan ve idam edilerek öldürülen Başbakan Menderes'in son durağı Yassıada'daydı...

Tarihimizdeki ilk darbenin 59. yıldönümünde, tarihimizde ilk kez askerî darbeyi püskürtmüş olan Başkan, Yassıada'daydı. Seçilmiş Başkan, mazlum Başbakan'a milletimizin dua ve selamlarını getirdi.
Adnan Menderes ve bakanlar dahil yaklaşık 600 Demokrat Partili, Menderes hükümetinin Yassıada'da inşa ettirdiği spor salonunda yargılanmıştı.
Menderes, Maliye ve Dışişleri bakanları Hasan Polatkan ile Fatin Rüştü Zorlu'nun idam kararları burada alındı. Menderes ve bakanlar, Demokrat Partili bürokratlar buralarda işkenceye uğradı. İdamına üç saat kala, Menderes'e, defalarca "İstirham ediyorum, yapmayın" demesine rağmen prostat muayenesi işkencesi burada yapıldı.
Yassıada, 2013'te Demokrasi ve Özgürlükler Adası ilan edildi. Yapımı yıl sonu bitecek proje kapsamında, kendine "Yüce Adalet Divanı" diyen aşağılık yargılamanın gerçekleştiği spor salonu ile adanın merkezinde bulunan şato ve altındaki zindanları kapsayan tarihi tüm yapılar muhafaza edilerek toplumsal hafızamıza kazandırıldı.


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mısır’dan ders almadık 19 Haziran 2019 | 1.915 Okunma Yıldırım için ‘deplasman’ zaferi 18 Haziran 2019 | 2.714 Okunma Her şey güzel olur tabii! 17 Haziran 2019 | 2.490 Okunma Pentagon’dan açık tehdit 14 Haziran 2019 | 2.237 Okunma Siz hepiniz, ben tek 12 Haziran 2019 | 2.817 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar