Dr. Fahrettin Koca neden hedef alındı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni hükümet sistemine geçişle birlikte bazı bakanlıklara kendi alanlarında başarılı isimleri getirmesi çok iyi bir fikirdi. Yeni sistemdeki görevlendirmelerin en...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni hükümet sistemine geçişle birlikte bazı bakanlıklara kendi alanlarında başarılı isimleri getirmesi çok iyi bir fikirdi. Yeni sistemdeki görevlendirmelerin en isabetli olanlarından biri bana göre Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca oldu. İş dünyasında edinilen birikim, belli alanlarda özellikle maliyet fayda analizlerinde çok işe yarıyor.

Kamu hizmetlerindeki memnuniyet nedeniyle bu profilden isimleri yönetime alan çok ülke var. Denge ve denetleme mekanizmasının çok iyi çalıştığı ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan Donald Trump’ın yanı sıra eski Bakan Rex Tillerson, Savunma Bakanı Esper, Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve daha onlarca isim iş dünyasından geliyor.

AK Parti’nin başından bu yana en iddialı olduğu alanların başında sağlık geliyor. Nitekim bugün baktığımda genel sağlık memnuniyeti düzeyinde Türkiye, birçok gelişmiş ülkeden daha iyi durumda.

Amerika’da sağlık hizmetleri aşırı pahalı ve nitelikli hastanelere ulaşmak güç. Avrupa’da ise kâğıt üzerinde oldukça kapsamlı bir sağlık güvencesi bulunmasına karşın pratik sonuçları oldukça kötü.

Hâl böyleyken, Sağlık Bakanı Dr. Koca göreve geldiğinden bu yana kurucusu olduğu Medipol Hastaneleri ve eğitim kurumları üzerinden hedef tahtasına oturtuluyor. Geçtiğimiz günlerde kasıtlı olarak yayıldığı izlenimi edindiğim bir haber dolaştırıldı. TCDD Ankara Tren garı binasının Medipol Ankara Üniversitesi’ne verildiği iddia edildi. Oysa gerçek bu değil. Ana gar binası, TCDD’nin mülkiyetinde kalmaya devam edecek. Ek bina ve misafirhanesi eğitim amaçlı olarak üniversite tarafından değerlendirilecek. Bu tip yapıların üniversitelere tahsisi de zaten yasalarla düzenlenen bir konu. Atatürk Orman Çiftliği’nden (AOÇ) 550 bin metrekare yerin Medipol Üniversitesi’nin kurucusu TEBA’ya verildiği iddiası da asılsız.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Müttefiklik can çekişiyor 12 Kasım 2019 | 2.493 Okunma Türkiye’de üretilen C-HR yenilendi 11 Kasım 2019 | 311 Okunma Osmanlı inançlara saygılıydı 09 Kasım 2019 | 2.435 Okunma Doğru yapıyor ama iyi anlatamıyoruz 07 Kasım 2019 | 2.620 Okunma Kadınların gücüne ihtiyacımız var 05 Kasım 2019 | 2.349 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar