Rusya’nın işgali dünyayı birleştirdi

Avrupa bugüne kadar Afganistan, Suriye, Balkanlar ve Afrika’da çatışmaların yarattığı göç dalgası ve diğer sorunları uzaktan izliyordu. Fakat artık kıtanın tam ortasında Ukrayna gibi dev bir ülkenin...

Avrupa bugüne kadar Afganistan, Suriye, Balkanlar ve Afrika’da çatışmaların yarattığı göç dalgası ve diğer sorunları uzaktan izliyordu. Fakat artık kıtanın tam ortasında Ukrayna gibi dev bir ülkenin saldırıya uğraması, şimdiye dek kılını bile kıpırdatmayan başkentleri alarma geçirdi.

Almanya, tarihinde ilk kez yurt dışına bin tane tanksavar ve 500 Stinger füzesi gönderme kararı verdi. Bir süredir Rusya’nın tehditleriyle karşılaşan İsveç de 4 bin adet AT4 tipinde antitank sistemi ulaştıracak. Bugün itibarıyla neredeyse bütün Batılı ülkelerin hava sahası Rus uçaklarına kapandı. Sadece Aeroflot gibi dev Rus şirketleri değil, Rus iş insanlarının özel jetleri de bu yasak kapsamında.

Hatta Çekya, Rus vatandaşlarına Schengen vizesi verilmesinin durdurulmasını önerdi. Rusya’ya şu anda Avrupa kıtasında hava sahasını açık tutan ülkeler; Bosna Hersek, Sırbistan, Makedonya Arnavutluk, Türkiye ve İsviçre. İşte, tam bu ortamda Rus makamları seyahat yasakları nedeniyle Avrupa’da sıkışıp kalan Rus vatandaşlarını tahliye etmenin yollarını arıyor.

Bunun için üç ana güzergâh belirlenmiş durumda; Türkiye, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri. Ben, coğrafi yakınlık ve Türk Hava Yolları, Pegasus gibi taşıyıcıların, uçuş sıklığı nedeniyle İstanbul’un bu insani operasyonda öne çıkacağını düşünüyorum.

Bu hafta Rus ekonomisi açısından hayli kritik. Hafta sonunda Rus bankalarının SWIFT yani finansal ödeme sisteminden çıkarılacağının açıklanmasından sonra halk bankamatiklere akın etti. Rusya Merkez Bankası büyük bir krizi yönetmeye çalışıyor. Avrupa’daki çıkarları ve varlıkları tehlikeye giren Rus oligarkların bu sıkıntılardan ötürü Putin’e baskı yapmaya başlayacaklarını tahmin ediyorum.

BAYRAKTAR SİHA'LAR

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Rusya’nın işgali dünyayı birleştirdi 01 Mart 2022 | 110 Okunma Lüks ve tasarruf bir arada 28 Şubat 2022 | 123 Okunma Yaptırımlar Rusya’yı durdurmaya yetmez 26 Şubat 2022 | 127 Okunma En ağır fatura bize çıkacak 24 Şubat 2022 | 344 Okunma İstanbul’da raylı ulaşım hamlesi 22 Şubat 2022 | 192 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar