Çılgın hedef

Koronavirüsün dünyayı kasıp kavurduğu şu günlerde ekonomi bir numaralı konumuz. ABD ve Avrupa Birliği yüz milyarlarca dolarlık kurtarma paketleriyle yaraları sarmaya çalışıyor. Bu fonlara ulaşma...

Koronavirüsün dünyayı kasıp kavurduğu şu günlerde ekonomi bir numaralı konumuz. ABD ve Avrupa Birliği yüz milyarlarca dolarlık kurtarma paketleriyle yaraları sarmaya çalışıyor. Bu fonlara ulaşma imkanımız neredeyse hiç yok. Bizim gibi birikimi ve tasarrufları sınırlı ülkeler için çıkar yol, üretmek, ihracat yapmak ve belli avantajlarımızı kullanmak olacak. Virüs nedeniyle turizm gelirlerimizin ciddi olarak düştüğü bir dönemde ticaret hayati önem kazanıyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Nail Olpak’ın başkanlığında, dünya ülkeleriyle yeni fırsatlarının ortaya çıkarılması için pandemi sürecinde de yoğun çalışıyor. Mehmet Ali Yalçındağ’ın başkanlığını yaptığı, DEİK bünyesindeki Türk Amerikan İş Konseyi (TAİK) ortaya çıkabilecek yeni fırsatları belirlemek için kapsamlı bir rapor hazırlattı. Boston Consulting Group (BCG) tarafından yapılan çalışmada Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin 200 milyar doları yakalayabileceğine işaret ediliyor.

Hedefleri itibarıyla hayli iddialı bu raporu ve ABD ile ilişkilerde beklenebilecek gelişmeleri dün online konferansta Nail Olpak ve Mehmet Ali Yalçındağ ile konuştuk. Nail Olpak, ABD ile mutlaka Serbest Ticaret Anlaşması (STA) yapmak gerektiğinin altını çizdi. 2001 yılında 6.4 milyar dolar olan ABD ile ticaretimiz geçen sene 20.8 milyar dolar gerçekleşti.

ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk etapta 100 milyar dolarlık hedef koymuştu. Bunun üzerine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve ABD’li mevkidaşı Wilbur Ross kolları sıvamıştı. Nail Olpak ve Mehmet Ali Yalçındağ’ın altını çizdiği yeni hedefe ulaşılabilir mi? Evet, bence mümkün. Türkiye’nin böyle bir kapasitesi ve potansiyeli var. ABD’yi söylemeye bile gerek yok, dünyanın en dinamik ekonomisi.

Fakat bunun için Washington ve Ankara arasındaki siyasi ilişkilerin de belli bir seyirde ilerlemesi gerekiyor. Karşılıklı güven ortamı mutlaka güçlendirilmeli. Liderden lidere iletişimin yanında üst düzeyde kurumsal işbirliği sağlanmalı.

Kasım ayında ABD’de yapılacak başkanlık yarışında eğer Donald Trump kaybedecekse yeni yönetimle sıfırdan başlamamak adına bu ülkedeki etkili bütün kesimlerle samimi bir diyalog geliştirilmeli.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kamu kurumlarına Passat uyarısı gitti 05 Ocak 2021 | 2.133 Okunma Efsane marka Türkiye'de 04 Ocak 2021 | 321 Okunma Yeni yıla girerken kültür ve sanat 02 Ocak 2021 | 66 Okunma AB ve Amerika ile yeni sayfa açabiliriz 31 Aralık 2020 | 156 Okunma Teknolojide devrim 29 Aralık 2020 | 72 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar