Türkiye’nin Musul’daki pozisyonu

IRAK'tan başka Musul'la ilgili olması gereken bir ülke varsa o da Türkiye'dir. Bu hem tarihi hem hukuki olarak böyledir. Bu gerçek bilindiği içindir ki, ABD, Bağdat’ı Türkiye’ye karşı bağırtıyor....


IRAK'tan başka Musul'la ilgili olması gereken bir ülke varsa o da Türkiye'dir. Bu hem tarihi hem hukuki olarak böyledir.

Bu gerçek bilindiği içindir ki, ABD, Bağdat’ı Türkiye’ye karşı bağırtıyor. Aynı şeyi İngiltere, Fransa ve İran’ın da yaptığı bir diğer gerçek.

ABD ve İngiltere’nin kaygısı tarihten kaynaklanıyor. Türk askerinin Musul’a girmesi halinde bir daha oradan çıkmayacağı kaygısı taşıyorlar. Bu da eskiden olduğu gibi Musul-Kerkük petrolünün paylaşımı planlarından kaynaklanıyor.

PETROL MESELESİ

Petrol meselesinden başlayalım...

Konu Musul petrolüyse, bu petrolden hukuken tazminat mahiyetinde hak sahibi olan Türkiye’dir. Türkiye’ye 1934 yılından 1952 yılına kadar tazminat ödenmiştir. Ancak hesaplamalarda anlaşma sağlanamamıştır. 1951 yılından itibaren bütçeye bu tazminat geliri alacak olarak kaydedilmiştir. 1955 yılında bütçeden çıkarılmış, 1958 yılında yeniden alacak olarak konulmuş ve bu fasıl Turgut Özal 1987 yılında bütçeden çıkarıncaya kadar her bütçede yer almıştır. Tazminat alacağının tutarı hâlâ tartışmalıdır. Şunu da belirtmek gerekir ki, Türkiye, Musul olayıyla bu tazminat nedeniyle ilgileniyor değildir ama bir bağ aranıyorsa, diğer ülkelerde olmayan bir bağ Türkiye için vardır.

SİYASİ BOYUT

Siyasi boyutuna gelince...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kimsesiz çocukların kimsesi olun 23 Nisan 2018 | 117 Okunma Üçlü saldırının Türkiye’ye etkileri 16 Nisan 2018 | 776 Okunma Hürriyet’te yeni dönem 09 Nisan 2018 | 2.097 Okunma Ödüllü habercilik 02 Nisan 2018 | 55 Okunma Hürriyet Türkiye’nin ortak değeridir 26 Mart 2018 | 167 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar