Üç Bayram Bir Arada

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.Atatürk’ü çağdaşı liderlerden üstün kılan özelliklerinden biri Kurtuluş Savaşı’nı ulusal egemenliği yansıtan Millet Meclisi’yle...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.

Atatürk’ü çağdaşı liderlerden üstün kılan özelliklerinden biri Kurtuluş Savaşı’nı ulusal egemenliği yansıtan Millet Meclisi’yle birlikte yürütmüş olması, bir diğeri de dünyada çocuklara bayram hediye eden tek devlet adamı olmasıdır.

Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı Millet Meclisi’yle ve ondan aldığı yetkiyle yürütmesi egemenliği Saray’dan alıp ulusa vereceğinin ilk işaretidir.

Ahmet Taner Kışlalı hocamızın Kemalizm, Laiklik ve Sonrası kitabından aktırdığı gibi henüz 1919 Temmuz’unda Mazhar Müfit Kansu’ya yapacaklarını şöyle not ettirmiştir:

“Zaferden sonra şekl-i hükümet cumhuriyet olacaktır. Bu bir. İki Padişah ve hanedan hakkında zamanı gelince icap eden muamele yapılacaktır. Üç, tesettür kalkacaktır. Dört, fes kalkacak, medeni milletler gibi şapka giyilecektir.”

Bu not Atatürk’ün laik, demokratik bir cumhuriyet kurmayı hedeflediğini gösterir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Emekli Mitingi 24 Mayıs 2024 | 1.526 Okunma Türkiye’nin İhtiyaç Sıralaması 22 Mayıs 2024 | 1.867 Okunma Siyasi Tasfiye 20 Mayıs 2024 | 1.924 Okunma Devleti Dönüştürmenin Sonuçları 17 Mayıs 2024 | 118 Okunma Önceki Genelgelere Ne Oldu? 15 Mayıs 2024 | 187 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar