“Siyaset budur Ahmet Bey, siyaset budur!

Siyasette vasıflı kişilikleri harcamak, onların yerine rahatça “kumanda edilebilecek”, günün şartlarına göre “işe yarayan” adamlar getirmek maalesef bizim siyasi kültürümüzün köklü bir hastalığıdır.

Bu hastalıktan arınmış siyasi bir parti ve hareket yoktur desem sanırım abartmış olmam. Bu aynı zamanda otoriter liderlerin değişmeyen ortak özelliğidir. Önce “dava” vardır. Sonra dava başka bir şeye dönüşür. Otoriter liderler yola birlikte çıktıkları “dava arkadaşlarını” bir süre sonra dışlayarak kendi kişisel egemenliklerini kurarlar. Oysa işin ilk zorlu süreçlerinde, mücadele isteyen dönemlerinde “ortak eser”, “ortak akıl” vardır. Ancak aşılması gereken zorlu eşikler başarı ile aşıldıktan sonra “dava” yavaş yavaş şahsileşmeye, gittikçe bütün her şey tek bir ismin elinde toplanmaya başlar. Neden böyle? 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Var bu işte bir tuhaflık… 18 Şubat 2020 | 3.020 Okunma AYM’nin bir Bölüm’ünün verdiği kararı 07 Şubat 2020 | 2.180 Okunma AYM ve Mümtazer Türköne’nin mektubu… 05 Şubat 2020 | 5.529 Okunma “Derdini Marko Paşa’ya anlat!” 04 Şubat 2020 | 3.429 Okunma Bekçi düdüğüne özlemden, silah kullanma 31 Ocak 2020 | 2.477 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar