Yeni dönemin strateji ve siyasetleri-4 iki Akp iki Mhp iki Chp

Atlantik sisteminin partileri, ikiye bölündü ve bölünmeye devam ediyor. Ne zamandan beri iki AKP var. Biri Tayyip Erdoğan’ın AKP’si, diğeri Abdullah Gül’ün AKP’si. MHP de ikiye bölündü. MHP, Devlet...

Atlantik sisteminin partileri, ikiye bölündü ve bölünmeye devam ediyor.

Ne zamandan beri iki AKP var. Biri Tayyip Erdoğan’ın AKP’si, diğeri Abdullah Gül’ün AKP’si.

MHP de ikiye bölündü. MHP, Devlet Bahçeli’nin liderliğinde devam ediyor. MHP’den ayrılan Meral Akşener, yeni bir parti kuracaklarını açıkladılar.

CHP’de de bir ayrışma var. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Batı yanlısı mezhepçi çizgisine karşı olan CHP’liler, kamuoyunda “ulusalcı” diye anılıyor.

SİSTEMİN ÇIKMAZI SİSTEM PARTİLERİNİ BÖLÜYOR

Atlantik sisteminin üç büyük partisindeki bölünme, sistemin çıkmazını yansıtıyor. Sistem, iktidar ve muhalefetiyle krize girmiştir. Türkiyemize borçlanma ve bölünmeyi dayatan emperyalist-kapitalist sistemin partileri bölünüyor. Dikkat edilirse, her üç partideki bölünme aynı eksendedir. Türkiye’nin Atlantik’ten Avrasya’ya yönelişi, sistem partilerinde de iki kutup yarattı. Bu kutuplar, Atlantik sistemine bağlılıkta diretenler ile Avrasya’ya yönelişten etkilenenler diye nitelenebilir. Millî düzlemde bakacak olursak, Atlantik’in dayattığı bölünmeye teslim olanlar ile bölünmeye direnenler birbirinden kopuyor. Elbette bütün bu eğilimler görelidir.

HDP/PKK’YA VE FETÖ’YE TAVIR EKSENİNDE BÖLÜNME

AKP ve MHP'de, Bölücü Teröre ve FETÖ’ye karşı mücadele eğilimi merkezlere hakim oldu. CHP’de ise merkez, Bölücü terörün yasal partisi HDP ve Fethullah Cemaati ile ortak hükümet planları içine çekilmiş bulunuyor. CHP’nin ulusalcıları ise, açık bir mücadele içine girmemekle birlikte bu işbirliğinden rahatsız gözüküyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargıtay açılışında Biden’a hizmet eden dua 13 Eylül 2021 | 1.484 Okunma Taliban üzerine sorulara yanıtlar 10 Eylül 2021 | 886 Okunma Siz o romanların neresindesiniz 09 Eylül 2021 | 282 Okunma Ne mutlu Türk milletine: 30 Ağustos Ateşi Afganistan’dan Parlıyor 30 Ağustos 2021 | 133 Okunma Bağışlar Vatan Partisi’ne Vatan Partisi İktidara! 08 Temmuz 2021 | 168 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar