Siyasal parti adları

Çocuklara isim koyarken ne olacakları belli değildir. İsim vermek, bir bakıma hayata müdahaledir. Ana baba, nüfus kütüğüne evlatlarının ismini yazdırırken hayat görüşlerini açıklarlar....

Çocuklara isim koyarken ne olacakları belli değildir. İsim vermek, bir bakıma hayata müdahaledir. Ana baba, nüfus kütüğüne evlatlarının ismini yazdırırken hayat görüşlerini açıklarlar. İsimler dilektir ve yönlendirir.

Ancak nam, hayatla kazanılır. O nedenle ad, eski Türklerde başarıdan sonra verilir. Eski Türk adlarına şöyle bir bakın, hep başarılmış bir eylemdir, Ögdülmüş, Kutalmış, Tölemiş gibi.

Bütün hakanların bir eski adı vardır, bir de sonra kazandığı adı. Örneğin İlteriş Kağan, ili derleyendir, ili düzenleyendir. Timuçin, hakan olunca Cengiz Han olmuştur. Yıldırım, Fatih, Kanunî gibi Osmanlı padişah adları da aynı geleneğin devamı sayılabilir. Atatürk adı da devrimle kazanılmıştır.

TARİHİMİZDE SİYASAL PARTİ ADLARI

Siyasal Partilerin isimleri de, insan isimleri gibidir. Bir program özetidir, bir bildiridir. Siyasal Parti, ismiyle aslında programını ilan eder, hedefini açıklar, yapacağı işi belirler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargıtay açılışında Biden’a hizmet eden dua 13 Eylül 2021 | 1.484 Okunma Taliban üzerine sorulara yanıtlar 10 Eylül 2021 | 886 Okunma Siz o romanların neresindesiniz 09 Eylül 2021 | 282 Okunma Ne mutlu Türk milletine: 30 Ağustos Ateşi Afganistan’dan Parlıyor 30 Ağustos 2021 | 133 Okunma Bağışlar Vatan Partisi’ne Vatan Partisi İktidara! 08 Temmuz 2021 | 168 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar