Vahîdettin rüyasında görmüş

Vahîdettin Sevr'i imzalamadı! Ohh!! Temize çıktı! Vahdettinciler dolayısıyla M. Kemal'le hesabı olanlar ellerini ovuşturuyorlar. Hiç şüpheniz olmasın sonunda imzalayacaktı. "Zat-ı Şahane" hadi...

Vahîdettin Sevr'i imzalamadı! Ohh!! Temize çıktı! Vahdettinciler dolayısıyla M. Kemal'le hesabı olanlar ellerini ovuşturuyorlar. Hiç şüpheniz olmasın sonunda imzalayacaktı.

 "Zat-ı Şahane" hadi kaçtı demeyeyim (Vahîdettinciler üzmek istemem!) geri dönmek için Türkiye'den İngiliz gemisiyle ayrıldıktan çok sonra "Sevr'i imzalamaktansa tahttan ayrılırım." demişmiş.  İngilizler ne derse yapmak zorundaydı. Yüreği yansa da "kukla"ydı.

Dönemini incelerseniz, kelimeyi yerinde kullandığımı anlayacaksınız.

Padişah'ın nasıl bir hâlet-i ruhiye içinde olduğunu anlamak için iki örnek vereceğim:

Ali Fuad Türkgeldi (1867-1935), hem Mehmet Reşat, hem de Vahîdettin zamanında mabeyin başkâtipliği yapmış, her iki padişahın da çok yakınında bulunmuştur.

İttihat ve Terakkî ileri gelenlerinin Malta Adası'na sürgünleri haberinin Vahîdettin'e nasıl ulaştığını ve onun ne dediğini şöyle anlatır:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dini tartışmaya açanlar 22 Şubat 2019 | 245 Okunma Helâli haramı karıştırdılar 21 Şubat 2019 | 258 Okunma Çare, rakiplerinizi düşmanlaştırmak mı? 20 Şubat 2019 | 136 Okunma Laiklik istismarı ne ki? 19 Şubat 2019 | 122 Okunma İmamın Reis coşkusu 18 Şubat 2019 | 860 Okunma
TÜM YAZILARI