‘Ne Bakan ne THK’ dedirtmeme taktiği

Yangın söndürme uçağı tartışmasında THK'nın haksız olması, Tarım ve Orman Bakanı'nı otomatikman haklı yapmıyor. Bakan Bekir Pakdemirli'nin en temel yanılgısı bu.

Tıpkı, terörün savunulamaz bir yanlış oluşunun, terör gerekçesiyle kayyum atamalarını tartışmasız doğru yapmaya yetmemesi gibi...

Ama İçişleri Bakanlığındakine benzer bir mantıkla siyaset yürütüyor Pakdemirli. Kamuoyunu, orman yangınlarına müdahale tartışmasında THK ile 'devletin bakanı' arasında bir güven seçimi yapmaya zorluyor.

HDP'li belediye başkanlarının  idari kararla görevden alınmasını eleştirenlere, kayyumla terör arasında bir seçimin dayatılmasından ne farkı var?

Her iki olayda da, kararın siyasi değil hukuki ve teknik olduğuna kamuoyunu ikna edecek bilgilendirmeler yerine, kutuplaştırma argümanlarıyla cevap veriliyor.

Aynı anda hem PKK terör örgütüne hem de kayyum atamalarına karşı çıkmak imkansızmış gibi. 'Ya terör ya kayyum, safınızı seçin, kimden yanasınız' deniyor muhalefete.

Seçenekler arasında 'ne terör ne kayyum' olmayınca, terörle mücadele üzerinden kutuplaşmama şansınız da kalmıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Tövbe’cilerin AK Parti’den tasfiyesi 13 Eylül 2019 | 52 Okunma Şakşakçılara haksızlık ama bu! 12 Eylül 2019 | 27 Okunma Ahmet Altan okumanın ağırlığı 12 Eylül 2019 | 5.066 Okunma Taş atanlarla karşılayanların yer değişi 10 Eylül 2019 | 94 Okunma El Kaide sevici olmasın bu AB! 10 Eylül 2019 | 3.217 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar