Yaşasın yeni Gavs!

Biz fâniler gibi etten kemiktendir; uykusu gelir, acıkır, ihtiyaç giderir ama gavs, Allah adına kâinatın idaresinden sorumludur.Peki kâinat, birden fazla gavsa dar gelir mi? Geliyor ki vefât eden Gavs’ın mirasçıları...

Biz fâniler gibi etten kemiktendir; uykusu gelir, acıkır, ihtiyaç giderir ama gavs, Allah adına kâinatın idaresinden sorumludur.

Peki kâinat, birden fazla gavsa dar gelir mi? Geliyor ki vefât eden Gavs’ın mirasçıları, kâinatın idare merkezi Menzil’e sığmıyor.

Menzil Tarikatı, son Gavs Hazretlerinin mirasçıları arasında bölünmüştü. Üç kardeş, babadan kalma bir lokma, bir hırka dervişliği paylaşamadılar. Üçünün de gözü, gavslıkta. Ancak kâinatı, yetki bölgelerine ayırıp birlikte yönetemiyorlar.

Taraftarlarının sosyal medya paylaşımlarında gördüm; yeni gavslara, kâinat gavslığını üleşme modelleri öneriliyor, gayet mantıklı.

Biri Menzil Köyü’ne bakarken diğeri dünyadan, öbürü galaksiden sorumlu olabilir. Kavgaya ne gerek!

Fakat Menzil gavslarının sultan, şeyh, seyyid gibi sıfatları da var. Ve mâna âleminin sultanlığı, ortak kabul...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünya fakiri eziyor da biz ezmiyor muyuz? 28 Mayıs 2024 | 2.141 Okunma Dünya fakiri eziyor da biz ezmiyor muyuz? 28 Mayıs 2024 | 3.199 Okunma Yerli ve milli Simpsonların savaş kehaneti 25 Mayıs 2024 | 1.577 Okunma Bir ‘mama lobisi’ eksikti 24 Mayıs 2024 | 1.901 Okunma Akıncı İHA’sını İranlılar gerçekten beğenmedi mi? 23 Mayıs 2024 | 2.017 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar