“Kahrolsun Salı günleri!”

Başlıktaki söz merhum Başbakan Adnan Menderes’e ait.   Menderes’i Salı günlerinin böylesine kızdırmasının sebebi, o yıllarda da Meclis grup toplantılarının salı günleri yapılması.

Peki bir parti genel başkanını meclis grup toplantıları neden bu kadar kızdırmış olabilir ki diye düşünenler olabilir, malum kürsüye çıkıp konuşuyorsun, herkes her dediğini alkışlıyor sonra da kürsüden iniyorsun. Ama o zamanlar böyle değildi. Meclis grupları Meclis İç Tüzüğü’nü esas alarak çalışıyordu. Özellikle de Meclis’te çoğunluğu olan iktidar partilerinin meclis grupları bir nevi ön-  Meclis gibi çalışıyordu. Hükümet ve hükümet programları önce grupta tartışılıp güvenoyu almış, aynı Meclis genel kurulunda olduğu gibi vekillere, bakanlar için gensoru verme, onlara soru sorma hakkı verilmiş ve bu yüzden toplantılarda sık sık vekillerle hükümet arasında sert tartışmalar yaşanmıştır.  

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sessizlik vatanseverlik midir?  27 Ocak 2020 | 597 Okunma İnşallah bir yerden döner diye diye... 25 Ocak 2020 | 734 Okunma Meğer Vefa bir semt adı bile değilmiş... 22 Ocak 2020 | 837 Okunma Sen de evet diyor musun Vladimir kardeşi 20 Ocak 2020 | 674 Okunma O depremin öncü sarsıntıları... 18 Ocak 2020 | 988 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar