Rus devlet aklı orada, Türk devlet aklı nerede?

Buna rağmen ülkeyi yönetenler bu konuda ne kadar hassaslar, tartışılır. Önce tarihi malûmatı hatırlatalım: Sadece 93 Harbi’nde Balkan coğrafyasından Anadolu’ya göç etmek zorunda kalanlar 1 milyon...

Buna rağmen ülkeyi yönetenler bu konuda ne kadar hassaslar, tartışılır.

Önce tarihi malûmatı hatırlatalım: Sadece 93 Harbi’nde Balkan coğrafyasından Anadolu’ya göç etmek zorunda kalanlar 1 milyon kişiydi. Birinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar katliamlardan kurtulmak için Rumeli’deki ata topraklarını terk etmeye mecbur kalan Müslüman ahalinin sayısı 4 milyon civarındadır.

Rumeli’de yaşananların benzeri Kafkaslarda da yaşandı. Rus işgaline ve katliamlara karşı sürdürülen destanî mücadele en sonunda İmam Şamil’in esir düşmesiyle sona ermiş, başta Çerkesler olmak üzere bölgenin Müslüman toplulukları anavatanlarını terk etmeye zorlanmışlardı.

21 Mayıs 1864’te başlayan “Büyük Sürgün” sırasında Osmanlı topraklarına doğru yola çıkan yaklaşık bir buçuk milyon kişiden ancak yarısı Anadolu’ya ulaşabilmiştir.

***

Uzun...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Har vurup harcanan sermayemiz 25 Mayıs 2024 | 142 Okunma Ne doktorlar ne mühendisler Almanya’yı istedi 21 Mayıs 2024 | 746 Okunma Ankara’da bir şeyler mi oluyor? 16 Mayıs 2024 | 1.761 Okunma Siyasette her şey mümkündür 14 Mayıs 2024 | 284 Okunma Milletlerin zenginliği, milletlerin enerjisi 11 Mayıs 2024 | 86 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar