Hrant Dink’in onca emeğinden sonra...

İşte burada da en büyük yardımı ona Türkiye yaptı.

“Bu Meclis’te kaç kişi benim gibi Holokost anmasına gittiğinde “Bir daha asla” sözünü duydu? Aynı kıtada, aynı bölgede yine aynı ölüm kampları. Yine aynı şey yaşandı ve yaşanıyor. Bu sefer Yahudilere değil, bilhassa Müslümanlara yapılıyor. Bize taraf tutmayın dediler, ben taraf olmak için buradayım. Tarihte Müslümanlar ve Hırvatların da yaptığı zulümler olmuştur. Ama onlar tecavüz kampı kurmadılar, ölüm kampları inşa etmediler. Belirli bir etnik veya dini gruba karşı plan bir şekilde toplu katliam yapmadılar. Buna soykırım denir, soykırım! Mladiç, Karadziç, Miloseviç savaş suçlusudur, Himmler’den farkları yoktur. Bunu izleyecek miyiz!”

1995’de ABD Senatosu’ndaki Bosna oturumu sırasında Bosnalılara uygulanan silah ambargonun kaldırılması için verdiği önerge üzerinde bu ateşli konuşmayı yapan ve Bosna’da yaşananlara iki kez “soykırım” diyen senatör Joe Biden’dı.

Biden’in siyasi kariyerine bakınca başkan seçilmesinden sonraki ilk 24 Nisan anmasında...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aile Whatsapp gruplarından İtalya’nın başına 26 Eylül 2022 | 456 Okunma Farah Diba’nın ülkesine ne oldu? 24 Eylül 2022 | 43 Okunma Central Park’taki Türkiye… 19 Eylül 2022 | 2.573 Okunma O fotoğrafa nasıl girdik? 17 Eylül 2022 | 2.979 Okunma Neden ‘iyi’ olmadı? 14 Eylül 2022 | 3.763 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar