Peygamberimiz’e yakalanmış

İlahiyatla çok meşgul olmuş yazarımız Jorem van Klaveren. Bir Hristiyan olarak ‘teslis’ üzerinde çok düşünmüş.“Tanrı kavramı Baba Tanrı, Oğul İsa ve Kutsal Ruh’tan oluşur....

İlahiyatla çok meşgul olmuş yazarımız Jorem van Klaveren. Bir Hristiyan olarak ‘teslis’ üzerinde çok düşünmüş.

“Tanrı kavramı Baba Tanrı, Oğul İsa ve Kutsal Ruh’tan oluşur. Bunlar birbirinden bağımsız üç ilahi şahıs olmakla birlikte özde birdir.”

Bu akidenin İncil’in orijinal metnine sonradan eklendiğini düşünüyor Klaveren. Teslis akidesiyle çelişen ayetlere gönderme yapıyor.

“İncillerde İsa bazen tanrısal olduğunu açıkça inkâr eder gibi görünür. ‘Bana neden iyi diyorsunuz?

Tanrı’dan başka hiç kimse iyi değildir.’ (Marcos 10:8.) Ve İncil’in Koloseliler kitabında (1:15) Mesih’in ‘tüm yaratılışın ilk doğanı’ olduğunu okumuyor muyuz? Eğer Mesih bir yaratılmışsa varlığından önce de bir zaman vardı. Ancak Tanrı sonsuzdur.”

Yıldızın, ayın ve güneşin battığını görünce “La uhibbul Afilin” diyen (Batanları sevmem) Hz. İbrahim’in arayışına benzer bir arayış.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Türkiye Yüzyılı’nın köpek meselesi 24 Mayıs 2024 | 218 Okunma Gezen teori 22 Mayıs 2024 | 192 Okunma Mikrop kapmak gibi 20 Mayıs 2024 | 173 Okunma Engizisyon korkusu 19 Mayıs 2024 | 186 Okunma Endişeye mahal var 15 Mayıs 2024 | 301 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar