Anayasa Mahkemesi kimin umurunda?

“Gezegendeki en aktivist yargıya sahibiz”“Yüksek Mahkeme başkanının sözleri bir kamu görevlisinin değil, bir siyasetçinin sözleri. Demek ki ülkemizde seçimlere girmeyen, mecliste temsil edilmeyen bir siyasi parti...

“Gezegendeki en aktivist yargıya sahibiz”

“Yüksek Mahkeme başkanının sözleri bir kamu görevlisinin değil, bir siyasetçinin sözleri. Demek ki ülkemizde seçimlere girmeyen, mecliste temsil edilmeyen bir siyasi parti daha varmış.”

Bu cümleleri son iki gündür Yargıtay’ın AYM üyelerine suç duyurusu skandalını “milli yargı” “halk devrimi” gibi tezlerle meşrulaştırmaya çalışan Beştepe’deki Carl Schmitt ya da Andrey Vışinski heveslisi hukukçular, diplomasız hukuk heveslileri ya da Anayasal denetimi obamızın törelerine aykırı bulan MHP sözcüleri kurmadı.

İlk cümle İsrail Başbakanı Netanyahu’ya ait.

İkinci cümle ise İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’e.

Son bir yılda her ikisi de içinde “yargısal aktivizm”, “yargı vesayeti”, “kendisini yasamanın yerine koyan yüksek mahkeme”, “juristokrasi” geçen çok sayıda cümle kurdu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Denizbank 49.500 vuruşta ne anlattı? 29 Kasım 2023 | 2.328 Okunma Peki patron ve imparator nerede? 27 Kasım 2023 | 4.156 Okunma Aşırı sağcılar nasıl İsrailci oldu? 22 Kasım 2023 | 680 Okunma Musalla taşının birleştiriciliği 20 Kasım 2023 | 1.099 Okunma Habermas’ın kötülüğü neden sıradan? 18 Kasım 2023 | 288 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar