Gönül adamı Cuma Ağca'nın ardından...

          "Hayat kapısından tek tek Her giriş ecele doğru. Toprakta sürünür bebek Her karış ecele doğru. İster yürü, ister bekle İster çıkart, ister ekle Geç kaldım diye gam...

          "Hayat kapısından tek tek Her giriş ecele doğru. Toprakta sürünür bebek Her karış ecele doğru. İster yürü, ister bekle İster çıkart, ister ekle Geç kaldım diye gam çekme Her varış ecele doğru.”

          Merhum şair Abdürrahim Karakoç’un dizelerinde ifade ettiği gibi bu dünyada ne yaparsak yapalım “Her varış ecele doğru.” olacaktır. Doğan, elbette bir gün ölecektir. Her canlı bir vesileyle bu dünyadaki ömrünü tamamlıyor ve ecel vakti geldiğinde bu dünyadan göçüp gidiyor.

          Geçtiğimiz günlerde bir değerimizi daha ebedi yolculuğuna uğurladık… Salgın korona hastalığı bir değerli insanı daha bizden aldı. Ankara’ya ilk geldiğim ve Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde göreve başladığım 2000’li yıllarda tanıştığım, efendiliği, adamlığı, fedakârlığı gönlümde hep “ayrı bir parantez” olan Berikan Yayınevi sahibi Cuma Ağca’yı kaybettik.

          Korona hastalığına yakalandığını öğrendim günden bu yana günlük haberleşiyor, sağlık durumunu düzenli soruyordum. Hep “Daha iyi oluyorum”, “İyiye gidiyor hamdolsun”, “Doktorlar daha iyi olacak diyor”, “Daha iyiye gidiyorsun diyor doktorlar” diye karşılık veriyordu. İlerleyen günlerde yine “Nasıl oldun Cuma abi?” diye mesaj attığımda “Yıldıray Bey ben Recep. Küçük oğluyum. Babam oksijen seviyesi düştüğü için pazar günü yoğun bakıma alındı. Bekliyoruz iyi olmasını” cevabını almıştım. Yüreğime bir sızı düşse de hep iyileşip aramıza döneceğine dair umutluydum. Her iftar ve sahur sofrasında bu umudumu güçlendirecek duamı ediyordum. Ama maalesef haftalardır sürdürdüğü hayata tutunma mücadelesini geçtiğimiz gün kaybetti.

          Medya, edebiyat, kültür ve sanat dünyası gerçekten üretken, fedakâr bir duayenini yitirdi. Cuma Ağca’nın sahibi olduğu Berikan Yayınevi birçok şaire, yazara, akademisyene gönlünü sonuna kadar açan yuva olmuştu. Gönül adamı Cuma Ağca, kitap çıkarmak isteyen ama yeterli parası olmayanı asla kapıdan geri göndermezdi. Kaç tane genç yazarı Berikan Yayınevine yönlendirdiğim olmuştur. Cuma Ağca da gönül adamı ve cömert olmanın her adımını, onlara karşı her zaman atmıştır. Kutlu Sesleniş dergisindeki 2015 yılında yayınlanan röportajında bu durumu kendisi de “Camiamızın fikren, ilmen ve kültürel anlamda desteklenip beslenmesi, siyaseten desteklenmesi için hiçbir fedakârlıktan kaçınmıyoruz. Kârdan çok hizmeti esas alıyoruz.” sözleriyle ifade ediyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HDP hem terör yuvası, hem de etnik fitne ateşidir! 21 Haziran 2021 | 2.216 Okunma HD(P)KK’ya yarayan saldırının önü-arkası aydınlatılmalıdır! 19 Haziran 2021 | 1.245 Okunma Fitneçağ'ın bit yavrusu Günboyu'nun fitneleri 18 Haziran 2021 | 121 Okunma Senden Demirtaş'a kardeş olur, ülkücülere değil! 17 Haziran 2021 | 4.589 Okunma Türkiye Cumhuriyeti'ni hedef gösteren Cumhuriyet 16 Haziran 2021 | 136 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar