İdlib, ulusal güvenlik meselesidir

Bazen Türkiye’nin Suriye meselesiyle ilgilenmesinin çift boyutlu bir anlam taşıdığı unutuluyor. ‘Suriye’de veya İdlib’te ne işimiz var’ bu unutkanlığın veya eksik görüşün bir tezahürü olarak ortaya çıkıyor.

Buna göre sorun Suriye içinde yaşanan bir sorundur, kavga Suriyelilerin kavgasıdır, askeri ve siyasi mücadele Suriye’nin geleceğini ilgilendiren bir konudur.

Bu yönüyle bakıldığında İdlib üzerinden devam eden süreç ve inisiyatif mücadelesi Suriye’de kontrolü ele alma, hakimiyet kurma, siyasi çözüm öncesi elini güçlendirme meselesi gibi algılanıyor.

Doğrudur, Esed rejimi nihai çözüm ve siyasi hâkimiyet açısından muhalifleri sınıra doğru iterek daha fazla alanı kontrol etmeye çalışıyor. Hatta o kadar pervasız bir strateji izliyor ki, adeta ‘insanları alın toprak bize yeter’ havasında.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Babalar ‘babiş' oldu 27 Mart 2020 | 2.898 Okunma Birbirimizin hukukunu korumak ve iman… 25 Mart 2020 | 2.530 Okunma Siyaset küçümsenemez, hayat-memat işidir 20 Mart 2020 | 2.232 Okunma e-hayat operasyonu: Virüs, insanlığın yaşam tarzını tehdit ediyor 18 Mart 2020 | 2.033 Okunma Küreselleşme, virüs ve çöken algılar… 13 Mart 2020 | 2.506 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar