Karizmatik şef

Levent’teki Şans Restaurant, 1992’den beri hizmet veriyor. Yeme içme piyasasında bu istikrarı sağlayabilen çok az markamız var. Şans, özellikle öğle yemeklerinde İstanbul’un en ünlü iş...

Levent’teki Şans Restaurant, 1992’den beri hizmet veriyor. Yeme içme piyasasında bu istikrarı sağlayabilen çok az markamız var. Şans, özellikle öğle yemeklerinde İstanbul’un en ünlü iş insanlarını ağırlayan özel bir restoran. Müdavimleri yıllardır buradan vazgeçemiyor. Yemekleri ise gerçekten efsane. İki yıl önce Şans’ın mutfağının başına geçen Şef Melda Farimaz, buranın sahip olduğu mirası değerlendirerek, markayı bir adım daha ileri götürmeyi başarmış. Zaten kendisi de en az Şans kadar özel. Antep doğumlu Farimaz, doğduğu toprakların mutfak kültürünün zenginliğini kendi restoranlarına da hep taşımış.

Liseden sonra San Francisco’daki California Culinary Academy Le Cordon Bleu Culinary Art okuluna gidip sonrasında New York ve San Francisco’da dünyaca ünlü restoranlarda yıldız şeflerle çalışmış. Rotasını İngiltere’ye çevirerek Gordon Ramsay ile iş arkadaşı olmuş. 2015’ten beri İstanbul’da bulunan Melda Farimaz konsolosluk davetlerinden, çok özel VIP organizasyonlara kadar birçok etkinlik için catering yapıyor.

Sahip olduğu vizyonla batılı bir iş anlayışı ile köklerinden gelen gastronomi zenginliğini bir araya getirmeyi başarıyor. Geçmiş yıllarda gastronomi dersleri de veren Farimaz, sadece kadın şefler arasında değil, Türkiye’deki tüm şefler arasında öne çıkacak bilgi, birikim ve karizmaya sahip. Restoranların paket servise geçtiği bu günlerde kendisine daha da yoğunlaşacağını söyleyen Şef Melda Farimaz’ın adını önümüzdeki dönemde daha sık duyacağız.

MENÜDE NE VARDI?

Melda şefin bize hazırladığı menüde şahane lezzetler vardı. Ispanak kökü ve favayı havuç püresiyle yedik. Ardından ızgara sebzeler eşliğinde, közlenmiş mısır püresi ve fesleğen yağıyla baby kalamar; kuşkonmaz ve morel mantarlı risotto ile devam ettik. Son olarak da müthiş bir orkinos.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
90 bin dislike 02 Aralık 2020 | 50 Okunma Evcimik'e mektup 28 Kasım 2020 | 227 Okunma Nefret suçu 25 Kasım 2020 | 29 Okunma Karizmatik şef 21 Kasım 2020 | 45 Okunma Koronalı ruh hali 18 Kasım 2020 | 71 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar