Akşam 7.00'ye kadar

Önceki akşam 2 Mart’tan itibaren İstanbul’daki kafe ve restoranlara sabah 7 akşam 7 arası açılma izni çıkmıştı. Dün sabahtan itibaren birçok mekan kapılarını açmaya başladı....

Önceki akşam 2 Mart’tan itibaren İstanbul’daki kafe ve restoranlara sabah 7 akşam 7 arası açılma izni çıkmıştı. Dün sabahtan itibaren birçok mekan kapılarını açmaya başladı. Muhabirimiz Ali Keser tekrar canlanan kafelerin fotoğraflarını çekti. Birçok yer de açmak için hazırlıklara başlamış.

Açık yerlerde müşterilerin soğuk havaya rağmen dışarıda oturmayı tercih etmeleri dikkat çekiyor. Alkollü restoranların ise birçoğu cumayı bekliyor. Cumartesi için şimdiden rezervasyonlarını dolduranlar mevcut. Yine de mekancılar arasında bir bayram havası esmiyor. Beklenti, vaka sayılarının biraz daha düşmesi ve sınırın en azından akşam 10.00’a çekilmesi. Sektörden birkaç kişiye fikirlerini sordum.

BEYOĞLU’NDAKİ NASİP İSTANBUL’UN ORTAĞI ARİF KÜPELİ: “Nasip’i cuma gününden itibaren açıyorum. Hafta içi yoğunluk olacağını düşünmüyorum ama rezervasyona göre açabilirim. Kendi çevremi öğle yemeklerine davet edeceğim. 15 gün sonra vaka sayılarının düşeceğini ve bir rahatlama olacağını umuyorum.”

NİŞANTAŞI’NDAKİ CABBAR’IN ORTAĞI VE İŞLETMECİSİ SERKAN KOCA: “Paket servis verdiğimiz için zaten hazırdık, hemen açtık. Alkollü mekanların dezavantajları var. Genelde akşam 6.00-7.00’den sonra tercih ediliyorduk. Bu nedenle çok küçük bir kitleye hitap edeceğiz. Az da olsa 3.00’te 5.00’te gelen müşterilere hizmet vereceğiz gibi görünüyor. Bu saatler sadece esnaf lokantalarına, kafelere yarar. Cirosunun büyük kısmını 7.00’den sonra yapan alkollü mekanlar için değil bu açılma. İyileşme olursa 10.00’a kadar çekilmesini bekliyorum. Aksi takdirde sektörün yüzde 50’si bulunduğu zor durumdan kurtulamaz.”

MOC TOPAĞACI FRANCHISE SAHİBİ OKAN UZUN: “7.00’ye kadar da olsa insanlar sohbet etme fırsatı bulacak. Oturup çalışmak isteyen insanlar, evinde sıkılanlar için iyi oldu. Ciromuzu olumlu anlamda etkileyecek. Parklardaki bahçelerdeki yığılmalar azalacak. Ama bu saat de yeterli değil. Çünkü iş çıkışı insanlar gelmeye başlıyorlardı. Yine eskisi gibi akşam 10.00 olsa çok iyi olur. Bu bile bir adım. Umarım vakalar artmaz da yine kapanmaz.”

YANIMDA OL

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yetenekli Muzo 21 Nisan 2021 | 57 Okunma Minik konsey 17 Nisan 2021 | 21 Okunma Son yemek 14 Nisan 2021 | 75 Okunma Minik konsey 10 Nisan 2021 | 21 Okunma Mekanlar taşınıyor 07 Nisan 2021 | 70 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar