İdlib'de dört boyutlu satranç

İdlib’de, hatta Suriye ve ötesinde kritik günlerden geçiyoruz. Askerlerimize yönelik hain saldırının ardından Türkiye, askeri tarihte eşine az rastlanır (hatta eşsiz) bir metotla sahaya ağırlığını koymaya başladı.

Silahlı İnsansız Hava Araçlarını (SİHA) tandem bir şekilde Suriye’nin kuzeybatısında uçurup, hem askerimizi şehit eden hem de yıllardır masum sivillere yönelik katliamlar yapan rejim ve yanlılarına karşı ezici bir üstünlük elde etti, ezberleri bozdu. Daha açık bir ifadeyle Türkiye bu bölgede çatışmaların sadece seyrini değil aynı zamanda tabiatını da değiştirdi.

Suriyeli muhalifler ve siviller karada senelerdir kısıtlı imkanlarına rağmen direndiği rejim unsurlarının hava saldırılarından kaçamıyordu. Hava üstünlüğünü elinde tutan rejim unsurları ise karada elde edemediklerini, ayırt etmeksizin kullandıkları hava saldırılarının verdiği lüksle kapatmaya çalışıyorlardı. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye'nin eşsiz katma değeri 07 Aralık 2020 | 199 Okunma Biden sonrası ABD dış politikası 13 Kasım 2020 | 194 Okunma Amerikan seçimleri 06 Kasım 2020 | 79 Okunma Avrupa'da ırkçılık ve İslam karşıtlığı 02 Kasım 2020 | 261 Okunma Seçimler ve ABD'nin küresel pozisyonu 23 Ekim 2020 | 126 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar