Cinsel istismarı nasıl önleyeceğiz?

Vatan Partisi, çocuk cinsel istismarına karşı mücadele toplantısı düzenledi. Ben de son oturumu, basın-yayın sorumluluğunu yöneteceğim. Toplantıya gitmeden önce tasarladığım yazıyı yazmak...

Vatan Partisi, çocuk cinsel istismarına karşı mücadele toplantısı düzenledi. Ben de son oturumu, basın-yayın sorumluluğunu yöneteceğim. Toplantıya gitmeden önce tasarladığım yazıyı yazmak için oturdum. Tam o sırada telefonuma uzun bir mesaj geldi. Ben her zaman yakınmaktan, dertleşmekten değil; çözümden yanayımdır. Bir de elbette hukukun nesnelliğinden... Diyelim kadınlar için ayrı, erkekler için ayrı ceza yasası olamaz.
18 Nisan 1911’de hükümetin hazırladığı Kanun-i Cezanın Bazı Mevaddı Makamına Kaim Kanun Lahiyası’nın zinayla ilgili 201. maddesi Meclisi Mebusan’da görüşülmeye başlandı.
Kimi mebuslar kanunun eskiye göre daha ileri olduğunu, zina yapan erkeğe para cezası yerine hapis cezası getirdiğini, ancak öyle şarta bağladığını ki, cezanın uygulanmasını imkansız kıldığını; erkeğe sadece “evinde zina yapma; yanılır da bir kere yaparsan zararı yok, adet haline getirme; ama ille yapacaksan zina yaptığın kadınları değiştir” dendiğini; kadınları baştan çıkaranın esas erkekler olduğunu, burada hem savcı hem hâkim konumuna düştüklerini; zina yapan karısını katletme hakkını kocaya tanındığını, kadına hiçbir hak verilmediğini, çok kadınla evlenme hakkı olduğu halde bununla da yetinmeyip sınırı aşmasının kadına göre daha ağır cezayı gerektirdiği gibi bir dizi farklı fikir ileri sürdü.
EŞİTLİK İLKESİNİ ÇİĞNEMEYELİM
Hatta bir mebus “ya günün birinde şu Meclisi Mebusan kadınlardan oluşsa” diyecek oldu, “Allah o günü göstermesin!” diye tak tak masalara vuruldu, sesler yükseldi. Mebus devam etti: “Ya o zaman bu kanun maddelerinde ‘kadın’ geçen yerlere ‘erkek’ diye yazsa... Onun için kaideyi müsavatı ihlal etmeyelim!”  
&Oum...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bitireceğiz bu işi Emperyalizmin nefesini bölgede keseceğiz 13 Ekim 2019 | 2.311 Okunma Ölüm Türkiye’mizin geleceğinden çaldı 06 Ekim 2019 | 173 Okunma Çin-Türkiye Dostluk Konseri’nden izlenimler: Seni çok seviyorum Türkiye 29 Eylül 2019 | 58 Okunma Güçlü Tacir Köyü Güçlü Diyarbakır Güçlü Türkiye 22 Eylül 2019 | 97 Okunma Filenin kaplanlarına Diyarbakır’ın kaplanlarına Selam olsun 15 Eylül 2019 | 69 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar