Atlantik sermayesiyle nasıl dans edilir

2019’da Standard Chartered Bankası, “Uzun vadeli öngörüler-Asya küresel büyümenin itici gücü” başlıklı bir rapor yayınlamıştı. Bu raporda, dünyanın en büyük 10 ekonomisinin...

2019’da Standard Chartered Bankası, “Uzun vadeli öngörüler-Asya küresel büyümenin itici gücü” başlıklı bir rapor yayınlamıştı. Bu raporda, dünyanın en büyük 10 ekonomisinin 1990-2030 yılları arasındaki gelişme süreçleri ölçülmüş. Yapılan yansıtmada ülkelerin satın alma gücü paritesine göre, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) büyüklükleri sıralanıyordu. O sıralamada İngiliz gazeteci The Independent yazarı tabloya hiç inanmamış, “Ne yani, İngiltere 2030’da ilk 10’da olmayacak mı” diye alay etmiş; hesaplamayı saçma bulmuştu. Üstelik hem de “Çin ve Hindistan 2030 yılına kadar dünyanın en büyük iki ekonomisi olacak...” “ABD uzak ara üçüncü olacak... İngiltere ilk erken girilmesi gerektiğini10’dan düşecek.” Bu da yetmezmiş gibi: “Endonezya, Türkiye, Mısır, Brezilya gibi ülkeler listede bizden daha üst sıralarda olacak.” (Bkz. Şule Perinçek, “2030”da dünya ekonomisinin en büyükleri ve Türkiye”, Teori, Ekim 2023.)

Atlantik ülkelerinin yükselen Asya karşısında korkularının ecele faydası olmadı. 2030’a varmadan 2023’te tabloda artık ilk 10’da İngiltere gerçekten yok. Bu yıl Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın 0.8 küçüleceği hesaplanıyor. Hemen bütün Atlantik ülke ekonomileri, koskoca Almanya, Hollanda bile resesyonla boğuşuyorlar.

Beş gün önce, 22 Eylül’de, İngiliz The Telegraph gazetesinde yayımlanan haberde, Türkiye’nin genç ve dinamik nüfusuyla yenilenebilir enerji ve teknoloji alanında İngiltere için cazip bir yer haline geldiğini, yenilikçi hizmetlere talebin yüksek olduğunu, uluslararası ticari ilişkilerini güçlendirmeye çalışırken, Türkiye'deki iş fırsatlarının çok büyük olduğunu, bu gizil gücü (potansiyeli) değerlendirmek için pazara erken girilmesi gerektiğini yazıyordu:

Yazıda böyle bir dizi somut olanaklar örnekleniyor:

“Türkiye'nin açıkladığı yeni Ulusal Enerji Planı, 2035 yılına kadar ülkenin enerji sektörünü çeşitlendirmek ve modernize etmek için iddialı hedefler ortaya koyuyor. Plan, açık deniz rüzgarından 5 GW, elektrolizden 5 GW üretim ve 7.5 GW batarya depolama kapasitesi yaratmayı amaçlıyor. Bu hedeflere ulaşmak için Türkiye yenilenebilir enerji alanında uzmanlık arıyor. Birleşik Krallık'taki tedarikçiler, açık deniz ve kara rüzgâr jeneratörleri ve batarya teknolojisi konusundaki deneyimleriyle bu konuda iyi bir konuma sahip…”

“Birleşik Krallık'ın ihracat kredi kuruluşu UK Export Finance tarafından kredi garantisiyle desteklenen tam kapasiteye ulaştığında iki milyon haneye enerji sağlayabilecek öncü enerji girişimi Kalyon Karapınar Güneş Enerji Santrali, İngiliz işletmelerinin Türkiye'nin yeni gelişmekte olan yenilenebilir enerji sektörünün her kademesinde yer almasının önünü açacak…”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu ödül Aydınlık, Ulusal Kanal'ın alın teridir 10 Aralık 2023 | 10 Okunma Nükleer enerji Atlantik ekonomilerinin geleceği ve bilimin nesnelliği 07 Aralık 2023 | 66 Okunma Yorganlarımızdaki saklı tarih 03 Aralık 2023 | 119 Okunma Artık CHP bitti İYİ Parti zaten hiç başlamadı 30 Kasım 2023 | 1.600 Okunma Araplar bizim düşmanımız mıdır 26 Kasım 2023 | 562 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar