Kimler bakan olacak? Yeni bakanlıklar…

24 Haziran seçimlerine doğru hızla yol alıyoruz. Siyasi partiler adaylarını açıkladılar. Cumhurbaşkanı adayları zaten belliydi. Partiler seçim beyannamelerini açıklıyorlar. Vatandaşlarımıza bol...

24 Haziran seçimlerine doğru hızla yol alıyoruz. Siyasi partiler adaylarını açıkladılar. Cumhurbaşkanı adayları zaten belliydi. Partiler seçim beyannamelerini açıklıyorlar. Vatandaşlarımıza bol bol vaat veriyorlar. Her seçim öncesi olduğu gibi popülizme bir kayma var. Para nerede? Kaynak nerede diyen yok? Bol bol hayal satıyorlar. Peki, bu seçimlerden sonra ortaya nasıl bir tablo çıkacak. Ülke yönetim sistemi nasıl olacak? Kim hangi bakanlığa gelecek. Hangi bakanlıklar kaldırılacak. Bu konularla ilgili bir takım yapısal düzenlemeler var.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birlikte Bakanlar Kurulu’nda da değişiklik yaşanacak. Bazı bakanlıklar kaldırılacak, bazıları bölünecek, bazı bakanlıkların ise isimleri değişecek.

Başbakan yardımcılarıyla birlikte 25 olan bakanlık sayısı 14’e düşecek. 7 bakanlık kaldırılacak. Maliye, Ekonomi ve Kalkınma bakanlıkları tek çatı altında toplanacak.

7 bakanlığın ismi de değişiyor. Böylece Bakanlıkların isimleri şu şekilde değişecek:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı - Aile ve Toplum Bakanlığı oluyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı - Sanayi ve Bilim Bakanlığı oluyor, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı - İş Hayatı ve Güvenliği Bakanlığına dönüşüyor, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı - Şehircilik Bakanlığı olarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı - Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı oluyor, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı - Orman, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına dönüşecek, Milli Eğitim Bakanlığı - Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı olacakYeni sistemde Başbakanlık makamı tarihe karışacağı için, hal-i hazırda var olan 4 Başbakan Yardımcılığı makamı da kaldırılmış olacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan “güçlü parti” dedi… 21 Ağustos 2018 | 131 Okunma Türksat TL’ye dön… 18 Ağustos 2018 | 5.871 Okunma “Dolarını sat vatanı satma” 14 Ağustos 2018 | 4.112 Okunma ABD’ye teslim olsak kurtulur muyuz? 11 Ağustos 2018 | 4.878 Okunma TRT’ye neden yükleniyorlar? 07 Ağustos 2018 | 7.220 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar