ABD bölgemizde hâkimiyet kuramaz Ey gafiller

Suriye iç savaşının yaşanmaya başladığı günden itibaren Türkiye gündemi allak bullak oldu. Bizler 2002 Ak Parti iktidarı sonrası genel olarak ekonomik anlamda hangi sahada iyi olduk, nereye geldik gibi...

Suriye iç savaşının yaşanmaya başladığı günden itibaren Türkiye gündemi allak bullak oldu. Bizler 2002 Ak Parti iktidarı sonrası genel olarak ekonomik anlamda hangi sahada iyi olduk, nereye geldik gibi konuları konuşurken birilerinin bizleri uzun süredir izlemeye aldığının fakında bile değildik. Ancak Türkiye düşmanlarının bütün gelişmelerimizi takip altına aldığını ve sosyal, ekonomik bütün gelişmelerimizi inceleyip bölgemizle ilgili birçok tehlike oyunları organize ettiğinin farkında bile değildik.

Sözde dost, müttefik ABD’nin 2013 sonrası Suriye politikalarını incelediğimizde Türkiye dostu ve müttefiki algısının altında derin tuzakların olduğunu analiz edemediğimiz bir gerçektir. Ancak bizdeki bazı siyasiler lider koltuğuna oturduklarında tüm her şeyi bilen ve yorumlayan, üstün bir akla sahip olduğunu ifade etmeye çalışan bir tavır takınırlar. İsim vermeden elleştirmek doğru mudur? Tartışılır fakat bu aralar herkesin vurduğu biri olduğu için ben vurmak istemiyorum. Stratejik derinliği ipucu olarak versem sanırım tanırsınız.

Suriye iç savaşı sırasında Türkiye’nin geliştirdiği güvenli bölge arayışı ve yerinde göçü engelleyecek güvenli bölge anlayışı mülteci izdihamlarını önleme hizmetleri gibi sorunları tartışırken dönemin başbakanı dost ve müttefik(!) ABD’yi samimi algıladı ancak ABD dostun değil postun derdindeydi. Bunu analiz edemeyen bizdeki derin stratejik akıl bizleri birçok yanlışa sürükledi. Derin aklın yanındaki bazı ileri zekalı gazeteci ve aydınlarsa farkında olmadan Türkiye’yi bir uçurum kenarına sürüklediğinin analizini bile yapamadılar.

Suriye politikalarımıza ve Afrin operasyonuna Rusya ses çıkaramaz ve çıkarmaya da hakkı yoktur. İran ise iyi düşünmelidir:  İlhak edilecek toprakların YPG ve ABD elinde bulunması ve temelli onların olması mı iyidir, yoksa geçici bir müddet Türkiye’nin himayesi altında kalması mı? Yapılacak ilhaka ABD de ses çıkaramaz. Çünkü Suriye topraklarında onun hiçbir hakkı yoktur. Kürtlerin o topraklardaki hakkı ise bölgenin asli unsurudur, Kürtler o toprakların kadim milletlerindendir. Kürtlerin yoğunlukla yaşadığı bölgede de Kürt çoğunluğun izni ve rızası olmadan YPG ve ABD hâkimiyet kuramaz. 

O halde ABD Suriye topraklarını derhal terk etmeli ve YPG ile İsrail’in arkasından çekilmelidir. Çünkü ABD’nin Suriye ve Filistin topraklarında hiçbir hakkı yoktur. Bir terör örgütüne destek vermesi ise gayri meşrudur ve suçtur! 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Er ya da geç ‘büyük devlet olma’ hayalimi herkes görecek 30 Kasım 2021 | 133 Okunma Pandemi sonrası güçler savaşı 23 Kasım 2021 | 87 Okunma “Aksakal dünyası” yeniden şekilleniyor 16 Kasım 2021 | 347 Okunma Dünden bugüne diplomasi tarihi 09 Kasım 2021 | 103 Okunma Hırsızlığı kariyer olarak gören zavallı milletim… 02 Kasım 2021 | 251 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar