Sahte alkol çetesini "WhatsApp" da kurtaramadı

İstanbul’da çökertilen sahte alkol çetesiyle ilgili hazırlanan iddianamede örgütün takipten kaçmak için nasıl yöntemler kullandığı bir bir anlatılıyor.Sahte alkol, 2022 yılında yine...

İstanbul’da çökertilen sahte alkol çetesiyle ilgili hazırlanan iddianamede örgütün takipten kaçmak için nasıl yöntemler kullandığı bir bir anlatılıyor.

Sahte alkol, 2022 yılında yine çok can yaktı. Birçok kişi hayatını kaybederken, kör olanlar bile oldu. Güvenlik güçleri ise son yıllarda bu çetelere yönelik operasyonlarını arttırdı. 

İstanbul’da yakalanan 23 kişilik sahte alkol çetesine yönelik iddianame hazırlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, çetenin yöntemleri, eylemleri, polis ve jandarma takibinden kaçmak için nasıl yöntemlere başvurduğu anlatılıyor. Bazı yerler oldukça dikkatimi çekti...

- İddianamenin "Hiyerarşik Yapısı ve İş Bölümü"nde örgütün paralarının dağılımı anlatılıyor. Çete elde ettikleri haksız kazançları yakınlarının hesaplarına aktarıyor. Para dağılımında hiyerarşik yapıya ve işin niteliğine göre dağılım yapıyorlar.

- Örgüt güvenlik güçlerine yakalanmamak için sürekli taktik değiştirmiş. Yabancı kişiler adına hatlar alınmış. Kendi aralarında yaptıkları konuşmalarda sürekli, “Bu işleri telefondan konuşmayalım” diyerek birbirlerini uyarmışlar. Çete yine konuşmaları WhatsApp üzerinden yapmış. Pasif durumda olan numarayla hiçbir şekilde görüşme yapılmamış. Ayrıca wifi üzerinde başka bir telefon ya da sabit internet kullanmak suretiyle görüşmelerini yaptıkları tespit edildi.

- Şüpheliler sahte kaçak alkolleri kargo şirketi aracılığıyla, başka kişilerin adına veya hayali kişilerin isimlerini kullanarak göndermişler. Kimlik bilgileri tespit edilmesin diye birbirlerine lakap takmışlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sırp çete lideri Türkiye'de kaç parayla yaşıyormuş? 31 Ocak 2023 | 575 Okunma Savcı ve doktorun yol verme kavgası bakın nasıl bitti? 27 Ocak 2023 | 5.916 Okunma Sahte alkol çetesini "WhatsApp" da kurtaramadı 20 Ocak 2023 | 98 Okunma Hâkim babayı komalık yapan neden bakın ne çıktı? 17 Ocak 2023 | 1.292 Okunma Oğlundan dayak yiyen bir hâkimin dramı! 13 Ocak 2023 | 1.836 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar