ABD’den gelecek esrarengiz isim kim?

Tv100 Gazetesi Yazarı Özkan Tamirak'ın bugünkü (14.10.2022)''ABD’den gelecek esrarengiz isim kim?'' başlıklı yazısı.

Önümüzdeki hafta ABD’den önemli bir isim Türkiye’ye geliyor. Kritik kurumların yöneticileriyle toplantılar yapacak. Peki bu isim kim, neden geliyor?

Rusya-Ukrayna savaşı beraberinde büyük krizleri getirdi. ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri özellikle ekonomik olarak Rusya’ya büyük darbeler vurdu. Uçuşlar kapatıldı. Banka sistemleri durduruldu. Bir Rus vatandaşının artık Avrupa’da yaşaması neredeyse imkânsız.

Rusya’nın 2017’de kabul edilen yasa ile kurulan ulusal ödeme sistemi Mir’i geçtiğimiz haftalara kadar Türkiye’de kullanılabiliyordu. Amerika Hazinesi Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi, Mir ödeme sistemini kullanan finansal kuruluşlara yaptırım uyarısı yaptı.

Rusya ile yakın ilişki içerisinde olan Türkiye son ana bu baskılara dayandı. ABD ekonomik olarak Türk bankalarını “iş yaptırmayız” diyerek tehdit ediyordu!

İki hafta önce iki özel banka, son olarak üç kamu bankası, Mir’den çıktıklarını duyurdu.

Bankalar, ABD yaptırımıyla karşı karşıya kalmamak için bu sistemi artık devre dışı bıraktılar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
24 yıl öncesine geri döndüm! 07 Şubat 2023 | 135 Okunma Ajan savaşlarında dost ülke ihaneti! 03 Şubat 2023 | 800 Okunma Sırp çete lideri Türkiye'de kaç parayla yaşıyormuş? 31 Ocak 2023 | 698 Okunma Savcı ve doktorun yol verme kavgası bakın nasıl bitti? 27 Ocak 2023 | 5.925 Okunma Sahte alkol çetesini "WhatsApp" da kurtaramadı 20 Ocak 2023 | 100 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar