Yeniden Suriye ama nereden?

Dış politikanın birden çok ünitesi olması gerektiğini bilmesine biliyoruz ama her vak’ada göremiyoruz. Suriye dosyasında ise artık hiç göremez olduk.

Böyle olduğu içindir ki Türkiye’nin en hayati hedeflerinin tamamının birden toplandığı bir dosyada gelinen nokta kurulan ittifaklar bağlamında hayalkırıklığıdır. Bu sonuç epeyidir tebarüz etmişti ama resmi ağızlardan ifadesi meselenin derinliğini daha açık ortaya koydu. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ziyareti dönüşünde Rusya’ya sitemkar ifadeler kullanmış ve akabinde de “Hem Soçi, hem Astana süreci bitti” demişti. Astana turlarının aslında Rusya’nın Suriye’de yapmayı hedeflediği işlere hizmet ettiği ve Esad’ı güçlendirdiği, sürece baştan beri soğukkanlı bakanlar tarafından söylenmekteydi ama mesele şimdi kimin haklı çıktığı değildir. Çünkü yine Cumhurbaşkanı’nın dün yaptığı konuşmadan anlıyoruz ki Suriye politikamızdaki yalnızlığımız hayalkırıklığının ötesine geçmek üzeredir. Erdoğan şöyle dedi:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Böyle gitmeyecek. Gerçekçi bir salgın planı şart 10 Eylül 2020 | 1.939 Okunma Kosova anlaşmasından bize düşen acı ders 07 Eylül 2020 | 3.579 Okunma Biz bize yeteriz de niye? 05 Eylül 2020 | 2.088 Okunma Kur makyajı için heba edilen 105 milyar Dolar nereye gitti? 31 Ağustos 2020 | 2.857 Okunma Basit ama gerçek 29 Ağustos 2020 | 311 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar