Müdâhene (Dalkavukluk)

Karar Gazetesi Yazarı Mustafa Çağrıcı’nın bugünkü (27.04.2022)''Müdâhene (Dalkavukluk)’’ başlıklı yazısı.

Peygamber efendimiz buyurdular ki:

“Övgüde ölçüyü kaçıranları gördüğünüzde yüzlerine toprak atın!” (Buhârî, Müslim).

“Şayet biri arkadaşını övecekse ve onun iyi biri olduğuna hakikaten inanıyorsa, ‘Kanaatimce o şöyle şöyledir’ desin. Çünkü birinin gerçekte ne olduğunu ancak Allah bilir” (Buhârî, Müslim).

İslam ahlak kültüründe dalkavukluk kavramını karşılayan en uygun terim “müdâhene”dir. Arapça olan bu kelime “yağ” anlamındaki “dühn”den gelir; Türkçe’deki tam tercümesi “yağlama/yağcılık”tır. Klasik sözlüklerde yağın nesneleri yumuşatması gibi bazı söz ve davranışlar da özellikle güçlü ve etkili insanların sertliklerini yumuşattığı, tepkilerini önlediği veya onları memnun edip kolayca ikna edilmelerini sağladığı için bu tür davranışlara mecaz yoluyla müdâhene (yağcılık) dendiği belirtilmektedir. Bu nedenle aynı sözlüklerde müdâhene “yapmacıklık, olduğundan başka türlü görünme, aldatma, kandırma gibi gayrı ahlâkî söz ve davranışlar” şeklinde açıklanır.

Bu tür riyakârca tutumlar için Osmanlı ve günümüz Türkçe’sinde en sık kullanılan kavram...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çağdaş küresel sorunlar ve Kur’an 25 Ocak 2023 | 234 Okunma Vicdan ve tövbe 18 Ocak 2023 | 147 Okunma Kültür tarihimize nasıl bakalım? 11 Ocak 2023 | 106 Okunma Adalete dair 04 Ocak 2023 | 173 Okunma Kul hakkı 28 Aralık 2022 | 347 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar