"Başına gelen kötülük kendindendir" (ayet)

Karar Gazetesi Yazarı Mustafa Çağrıcı’nın bugünkü (16.02.2022)’’ "Başına gelen kötülük kendindendir" (ayet) ‘’ başlıklı yazısı.

Önceki iki yazımda özgürlük-kader “antinomi”sine bir açıklama getirmeye çalıştım. Bunu yaparken bir yandan asıl dinî kaynağımız olan Kur’ân-ı Kerîm’e ters düşmemeye, aksine ondan istifade etmeye, bir yandan aklımızın “Özgürlük varsa, ancak o zaman ahlak vardır” hükmünü dikkate almaya, bir yandan da –bilimsel açıklama getiremesem bile (çünkü bu mümkün değil)- aklımın erdiğince bilimle çelişmemeye özen gösterdim. İnsanın tercih ve sorumluluğa konu olan eylemlerinde özgür olduğu fikri üzerinde ısrar ediyorum; çünkü özgürlüğü bilimsel olarak kanıtlayamasak da onu kendi gerçeğimiz olarak içimizde hissediyoruz, bireysel ve toplumsal hayatımızı; dinî, hukuki, ahlakî sorumluluklarımızı özgürlüğün varlığı üzerine kuruyoruz.

Elbette, başta Allah’ın adaleti ile kötülük problemi (teodise) arasındaki ilişki olmak üzere, gerek ahlak alanında gerekse başka konularda şimdiye kadar çözülememiş, bundan sonra da çözülmesi mümkün görülmeyen pek çok bilinmezler var. Her metafizik konuda olduğu gibi kader-insan özgürlüğü konusunda da aklımızı köşeye sıkıştıran, cevabını veremeyeceğimiz sayısız sorular bulunuyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çağdaş küresel sorunlar ve Kur’an 25 Ocak 2023 | 232 Okunma Vicdan ve tövbe 18 Ocak 2023 | 135 Okunma Kültür tarihimize nasıl bakalım? 11 Ocak 2023 | 106 Okunma Adalete dair 04 Ocak 2023 | 173 Okunma Kul hakkı 28 Aralık 2022 | 335 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar