Katilimizi tanıyoruz!

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) geçtiğimiz günlerde Suriye'de otuz günlük insani ateşkes ilan etti. Kararda özellikle rejimin sivil katliamı yaptığı Doğu Guta, Yarmuk, Fua ve Kefraya'daki...

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) geçtiğimiz günlerde Suriye'de otuz günlük insani ateşkes ilan etti.
Kararda özellikle rejimin sivil katliamı yaptığı Doğu Guta, Yarmuk, Fua ve Kefraya'daki kuşatmaların kaldırılmasına odaklanılıyor.
Ne var ki Suriye deyince ABD'nin hassasiyeti tüm dünyadan farklı.
Kararın hemen ardından kameraların karşısına geçen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'ın sözleri bunun kanıtıydı:
"Karar, 30 gün boyunca Suriye'nin her tarafında ateşkesi öngörüyor. Türkiye'ye, BMGK'nın aldığı ateşkes kararını yeniden okumalarını tavsiye ederiz."

***

Oysa Bayan Nauert, Türkiye içindeki kimi çevrelere de "umut" olan tavsiyesini kendisine saklamalıydı. Zira kararda ateşkes kapsamıyla ilgili şu ifadeler yer alıyordu:
"Suriye'deki DEAŞ, el- Kaide, Nusra Cephesi ve BMGK tarafından belirlenen diğer terörist gruplar ile bunlarla bağlantılı birey ve gruplara yönelik askeri operasyonlarsa ateşkes kapsamı dışında..."

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Osman Kavala’nın başını Batı yakıyor 29 Kasım 2021 | 1.661 Okunma Bildiğiniz bütün varyantları unutun 28 Kasım 2021 | 564 Okunma Daha düne kadar BAE’yle... 27 Kasım 2021 | 854 Okunma Maske sapığımız eksikti 26 Kasım 2021 | 381 Okunma Gerçek çıkmayan komplo teorisi kaldı mı? 24 Kasım 2021 | 2.861 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar