İran elbet FETÖ’sünden kurtulacak ama...

Sabah Gazetesi Yazarı Melih Altınok'un bugünkü (26.09.2022)''İran elbet FETÖ’sünden kurtulacak ama...'' başlıklı yazısı.

İran isyan günlerinde.
Gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısının 40'ı aştığı söyleniyor.
Prostestoların fitili ateşleyen olayın, "başını örtmediği için gözaltına alınan 22 yaşındaki bir kadının öldürülmesi" olduğu söyleniyor.
Kimileri, ABD'nin batının ateşe benzin dökmesini, Elon Musk'ın göstericilere internet desteği için Starlink'lerini görevlendirmesi hatırlatıp İran'a operasyon çekildiğini anlatıyorlar.
Göstergeler bunlar mı bilmiyorum ama doğrudur...
Eski ABD Başkanları tarafından resmen defalarca tanımlanan ABD derin devletinin İran vb. rejimler sayesinde kendine meşruiyet sağladığını biliyoruz.Bildiğimiz bir başka nokta ise, CIA'nın bu meşruiyet aygıtlarının kuruluşundaki katkısı. Tıpkı Trump'ın bahsettiği, ABD'nin Suriye'ye çökme bahanesi olarak gösterdiği IŞID'in kuruluşunda Obama'nın katkıları gibi...
Evet, Mollalar, solcuları ve liberalleri kafalayıp katakulliyle iktidarı aldıktan sonra ne zaman ABD'nin dümen suyundan çıkıp kendilerine çalışmaya başladılar tartışılır...
Kesin olansa FETÖvari bir örgütlenme olan ve İran'da iktidarı da benzer yöntemlerle alan iktidardaki çetenin ülkeyi 40 yıldır esir almış durumda olduğu.
Fetövari derken yalnızca ABD derin devletiyle ilişkilerinden ötürü bu söylemiyorum. Başörtüsü zorunluluğuyla sembolleşen rejimin İslamı araçsallaştırması da FETÖ'nün 1980 model bir versiyonu olduğunun işareti.
Mesela rejim, Sözcü'nün dindar yazarı Ayşe Sucu modeli başörtüsü zorunluluğunu "Çok Şeriatçıyız o yüzden" diye izah ediyor... Ama niçin Müslüman'dan saymadıkları Suudiler ya da Taliban kadar olamadıklarını, burkayı, kara çarşafı mecburi tutmadıklarını anlatmıyor.
Özetle örtünmeyi füruat sayan FETÖ'nün Müslümanlıkla ne kadar alakası varsa bunların da öyle.
Çünkü yazılımcıları aynı, yalnızca sürüm farklı.
Biz halk olarak Türkiye'nin Humeynisi olmaya çalışanı ve çetesini bertaraf ettik...
Komşumuz İran halkı da bir gün mutlaka takiye üzerine kurulmuş oligarşik rejimden kurtulacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP içindeki kavgaya Selvi Kılıçdaroğlu’nu karıştırmayın 05 Aralık 2022 | 1.126 Okunma Yine bir Kemal Derviş buldular 04 Aralık 2022 | 400 Okunma O bu değil de ucuz atlatmışız 03 Aralık 2022 | 624 Okunma Vahşi Batı’da sıradan bir gün 02 Aralık 2022 | 406 Okunma Yok mu Ayşe’yi burslu okutacak bir tıp fakültesi? 30 Kasım 2022 | 929 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar