CHP-HDP ittifakı sarsılıyor

23 Haziran'da yapılacak İstanbul seçimlerine tam 33 gün var. Siyaset için uzun bir süre ve çok şey değişebilir...

En başta da 31 Mart'ta CHP'nin siyaset mühendisliğiyle oluşturduğu ve bazı muhafazakar siyasi aktörlerin de destek verdiği CHP-İP ve HDP ittifakı eski haliyle sürmeyebilir.
Bu şaşırtıcı değil çünkü AK Parti karşıtlığı dışında bu ittifakı bir arada tutan hiçbir siyasi ilke yok. Bu ilkesizlik yüzünden CHP adı öne çıkartılmıyor, Canan Kaftancıoğlu gibi toplumu irite edici siyasi aktörler sahadan uzak tutuluyor ve parlatılan Ekrem İmamoğlu suya sabuna dokunmayan "sevgi pıtırcıkları" siyaseti izliyor, o kadar... İmamoğlu, bazen ipin ucunu kaçırsa da açık ve net Türkiye'nin temel siyasi sorunlarına ilişkin tek kelime etmiyor. Edemez de çünkü birini memnun etse öteki ayağa kalkacak.
Ortada yapay bir ittifak var ve bu da o ittifakın her an dağılabileceğini gösteriyor.
Bunun ipuçlarını şimdiden görmeye başladık bile. Konjonktürel her fırsatı, siyasi pazarlığa çevirme konusunda mahir olan HDP ve çevresinde, şimdi çok yoğun biçimde "AK Parti'ye mi oy verelim yoksa CHP'ye mi?" tartışması yapılıyor.
Bunun işaretini ister Öcalan versin, isterse kendileri akıl etmiş olsun sonuç değişmiyor, tartışma şu an itibariyle başlamış ve CHP'nin oluşturduğu ittifak sorgulanıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İstanbul seçimi dersleri 25 Haziran 2019 | 4.595 Okunma Bir terör örgütünün bitiş öyküsü 23 Haziran 2019 | 4.906 Okunma Öcalan’ın üçüncü yolu etkili olur mu? 22 Haziran 2019 | 3.200 Okunma ABD’nin Türkiye’deki nüfuzu 21 Haziran 2019 | 4.104 Okunma Bir haberin perde arkası 20 Haziran 2019 | 5.830 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar