Çorba dağıtan devlet mi deprem önlemi alan mı?

Tartışma sosyal medyadan çıktı. Elazığ’dan deprem haberinin geldiği akşam galiba Kızılay için yardım çağrıları başlayınca kimilerinin aklına 20 yıldır devlet tarafından vatandaşlardan toplanan deprem vergileri geldi.

“O paralar ne oldu” diye soranlar görüldü. Keza bugüne kadar depreme hazırlık yolunda kayda değer bir iş yapılmamış olduğu da bu vesileyle bir kere daha hatırlandı. Ülkemizin bir deprem felaketiyle karşılaştığı saatlerde bu konunun gündeme gelmesi anormal olmasa gerek!

Çünkü artık hepimiz biliyoruz ki “deprem öldürmez, depreme uygun olmayan yapılar öldürür.” Mesela Japonya’da bizdekinden daha şiddetli depremler gerçekleşmesine rağmen bunlarda nadiren can kaybı oluyor. Deprem riski altındaki bir bölgedeki yapıların depreme uygun olup olmaması devletin sorumluluğu altında bir konu. Dolayısıyla vatandaşın “neden önlem alınmadı” diye sormaya hakkı vardır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aklımız Amerika’da gönlümüz Rusya’da mı 22 Şubat 2020 | 116 Okunma Gezi Parkı’nda çatallanan siyaset 20 Şubat 2020 | 187 Okunma Nereden çıktı bu tuhaf söylenti? 18 Şubat 2020 | 887 Okunma Bilmek mi daha üstün inanmak mı? 13 Şubat 2020 | 1.622 Okunma CHP’nin ne işi var Kudüs mitinginde 11 Şubat 2020 | 2.704 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar