Başlık ve spotun çeliştiği haberler

Benzer nitelikteki bir başka haberin başlığı ise şöyle: 'Son Dakika: Kayıp Malezya Uçağı Bulundu!' Başlıkta 'son dakika' ibaresinin ne kadar tuhaf kaçtığını aynı haberi...

Benzer nitelikteki bir başka haberin başlığı ise şöyle: 'Son Dakika: Kayıp Malezya Uçağı Bulundu!'
Başlıkta 'son dakika' ibaresinin ne kadar tuhaf kaçtığını aynı haberi sıcaklığını kaybettikten sonra okuyunca bir kez daha fark ediyorsunuz.
Şimdi de spotu okuyalım:
"Temmuz 2014'te Hollanda'dan Malezya'ya uçan MH17 sefer sayılı Malezya uçağının füzeyle düşürüldüğü bilgisi resmen duyuruldu. Kayıp uçağın bunca zaman bulunamamasının nedeni ise hâlâ bilinmiyor."
Epey tuhaf geldi size de değil mi? Ya başlık yanlış ya da spot.
İşin aslı dikkatli okurlarımızın da belirttiği gibi biraz daha farklı... 'Kayıp Malezya uçağı' derken Malezya'dan kalktıktan sonra okyanus üzerinde kaybolan ve bulunamayan uçaktan söz ediyoruz. Oysa haberde sözü edilen uçak Ukrayna'da düşürülen Malezya uçağı... Yani iki farklı uçak mevzu bahis ve haberde sözü edilen ikinci uçak 'kayıp' değil.
Haberin son cümlesi zaten bu gerçeği ortaya koyuyor: "Füzenin isabet ettiği MH17 sefer sayılı Malezya uçağının parçaları, kilometrelerce alana yayılmıştı." Yani neresinden baksak tutarsızlık...
Basit bir dikkatsizlik ya da gözden kaçma değil bu.
Bariz bir hata...

***

Satmıyoruz!

Konak Kordon'da sahilde balık tutup restoranlara satarak geçimini sağlayan bir vatandaşın oltasına sabah saatlerinde vatoz balığı takılmış.
En az 5 kilogram olduğu tahmin edilen vatoz balığını tutma çabası sonuç vermeyince oltanın misinasını kesen vatandaş, balığı özgürlüğüne bırakarak, restoranlara satacağı diğer balıkları tutmak için avlanmaya devam etmiş.
Sabah'ta yayımlanan haber bu minvalde. Fakat sahilde balık tutan, yani habere konu edilen vatandaşımız aynı görüşte değil:
"Biz bu işi hobi olarak yapıyoruz. Tuttuğumuz balıkları restoranlara filan satmıyoruz. Yaptığınız haberde neden yanlış ifadeler kullanıyorsunuz?"
Okurumuz haklı. Baktım, hadisenin fotoğrafları dahi var. Hazır fotoğraf çekmişken fotoğrafı çekilen kişiyle konuşmak o kadar da zor olmasa gerek. Değil mi?

***

Tık tuzağı

İstanbul'da en çok nereli var? Bildiğimiz kadarıyla Sivas.
Bir nevi hemşehrilik bilincine ya da gururuna seslendiği için olsa gerek bu sorunun cevabı hep alaka görür.
Bunu bilen internet editörleri de fırsatı kaçırmamışlar. Kim bilir kaçıncı kez aynı galeriyi hazırlamışlar.
Başlığı da 'artık birinci sırada Sivas'ın olmadığı' şeklinde atmışlar. Birinci sırada hangi şehrin olduğunu anlamak için bütün sayfalara tek tek tıklamak zorunda kalıyorsunuz.
Sivas sondan 2. sırada yer alıyor. Acaba hangi şehir birinci olmuş diye merak ve heyecanla son sayfaya geçtiğinizde bir de ne göresiniz? O şehir 'Yurt dışı' imiş.
Yani, geçmiş olsun. Bir 'tık tuzağına' daha yakalandınız.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Beni kitaplarla kandırdılar, şikayetçiyim! 10 Nisan 2020 | 169 Okunma Evden kaçamayan adam 07 Şubat 2020 | 115 Okunma Bizde ‘name’ bitmez 10 Ocak 2020 | 61 Okunma Havalar soğuyor okurlar ısınıyor 11 Ekim 2019 | 52 Okunma Havalar soğuyor okurlar ısınıyor 13 Eylül 2019 | 39 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar