Fetullah’ın civcivleri

Benim gibi Karadeniz’in bir köyünde doğup çocukluğunu oralarda geçirenlerin ilginç guguk kuşu anıları olur. Yerel lehçe ile ‘kukku’ ötmeden sabah erkenden mutlaka bir lokma atıştırmamız...

Benim gibi Karadeniz’in bir köyünde doğup çocukluğunu oralarda geçirenlerin ilginç guguk kuşu anıları olur. Yerel lehçe ile ‘kukku’ ötmeden sabah erkenden mutlaka bir lokma atıştırmamız gerekiyordu. Aç karnına kukkunun sesini duymak, kukkuya yenilmek anlamına gelir. Kukkuya yenilmek, o yılın iyi geçmeyeceğine delâlet eder. Bu nedenle ilkbahar geldiğinde annem bizi erkenden uyandırır bir lokma ekmek yememizi isterdi.

Kitabi bilgilere göre, guguk kuşları kuluçka asalağı olup, yumurtalarını yabancı kuşların yuvalarına bırakır, böylece yavru gugukların bakımını üvey ana baba üstlenir. Gugukların dişisi konak yuvanın sahibi olan dişi kuşun yumurtlamaya başlamasını bekleyip, kuluçkaya yatmasından önceki zamanı kollayarak, değişik yuvalara genellikle birer yumurta bırakır.

Yuvalarında yabancı yumurta bulan kuşlar çoğu kez yeni bir yuva yaptıkları ya da yabancı yumurtaları yuvadan attıkları için bazı guguklarda yumurta taklitçiliği gelişmiştir. Örneğin, belirli bir türü konak olarak kullanan asalak gugukların konağınkilere benzeyen yumurtalar yumurtlaması, asalak yumurtaların yuvada kalma şansını artırır.

Guguk yavrusu 12 gün sonra, genellikle üvey kardeşlerinden önce doğar. İlk dört gün içinde henüz kör ve tüysüzken, üvey ana babanın getirdiği yiyecekleri yuvanın gerçek sahibi olan yavrularla bölüşmemek için, konağın yuvasındaki yumurtaları ve yavruları akrobatik hareketlerle tek tek yuvadan atar. Üç hafta sonra üvey annesinden daha iri olur. Altı hafta beslendikten sonra yuvayı da dağıtıp giderler.

Büyük Şeytan ülkesinde yaşayan büyük iblisin, örgütünü guguk kuşlarından esinlenerek, yaygınlaştırdığı istihbarat birimlerince tespit edildi. Elebaşı Fetullah, tıpkı guguk kuşları gibi başka yapılara, başka yuvalara yumurta bırakarak, devleti ve ilgili yapıları ele geçirme yöntemini uygulamış. Bıraktığı yumurtalar civcive dönüşünce de diğer yumurtaları kırıp yuvaları dağıtmış.

İçki içerek, mini etek giyerek, seküler, liberal ve Kemalist kesimleri aldatıp o yuvalarda yumurtalarını civcive çeviren, Şeytana Hizmet Hareketi, aynı şekilde namaz kılarak, Kur’ân okuyarak da muhafazakâr çevreleri aldatmıştı. 17/25 Aralık’ta ve 15 Temmuz’da başka yuvalarda yetiştirdiği civcivlerini kaybeden Fetullahçı şebeke, ne ihanetten vazgeçti ne de yöntemlerinden.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Köpeklerine nal taktılar, itlerini at sanıyoruz 20 Ocak 2020 | 2.031 Okunma Beyinleri gerçekten ölmüş ama hâlâ akılları yaşıyor 13 Ocak 2020 | 218 Okunma “Yerli işbirlikçiler” 06 Ocak 2020 | 145 Okunma Mahrem imam yazdı, Kılıçdaroğlu oynadı 30 Aralık 2019 | 488 Okunma Tamam biz ‘paranoyak’ız da siz ne ayaksınız… 23 Aralık 2019 | 307 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar