ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Küresel gidişat

Salı günü bu köşede yükselen piyasa iştahından bahsederken, IMF’in Dünya Ekonomik Görünüm (WEO) Raporu Ekim sayısı da yayımlandı .

Hatice Karahan
Hatice Karahan Yeni Şafak Gazetesi
13 Ekim 2017 | 236

Salı günü bu köşede yükselen piyasa iştahından bahsederken, IMF’in Dünya Ekonomik Görünüm (WEO) Raporu Ekim sayısı da yayımlandı. Söz konusu rapor, malumunuz mutat bir ajandaya sahip. Bu kapsamda IMF, henüz bu yılın Nisan ayında dünya adına “ivme mi kazanıyoruz?” diye sorguluyordu. Ekim raporunun vardığı başlık ise, “sürdürülebilir bir büyüme” arayışında… Bu bağlamda IMF, dünya ekonomisindeki “kısa vadeli iyileşme” gerçekliğini yineleyip, “uzun vadeli zorluklara” dikkat çekiyor.

%2,2 GELİŞMİŞ PERFORMANS

Kısa vadeye bakıldığında, iyileşen dünya ekonomisinin bu gidişatı sürdürmesi beklenirken, 2017 ve 2018 büyüme tahminleri sırasıyla %3,6 ve %3,7’ye revize edilmiş durumda.

Bu kapsamda senenin artık sonlarına yaklaşırken, gelişmiş ülkeler cephesinde 2016’daki %1,7’lik ortalamayı bu yıl %2,2’ye çıkaran bir görünüm var. Arka planında da, yeniden hızlanan ABD ve Avrupa ekonomilerinin gücü hissedilirken, Japonya ve Kanada’nın sürat kazanma eğilimini sürdürdüğü bir tablo okunuyor. Birleşik Krallık ise, bu grubun gidişatına pek uyum göstermeyerek durağanımsı ve ayrık bir duruş sergiliyor. Pek normal karşılanabileceği üzere…

Bununla beraber IMF projeksiyonları, gelişmiş ekonomilerin 2018’de yeniden bir parça yavaşlayıp %2’ye döneceğini projekte ediyor.

SIFIR İLE BAŞLASA DA…

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER