Halit Yerebakan
Halit Yerebakan Sabah

Karaciğer fonksiyonunu sebzeyle artırın

16 Aralık 2016 | 923

Vücuttaki zararlı toksinleri atan, vitamin ve minarellerin emilmesini sağlayan karaciğerinize iyi bakmalısınız. Bunun için bol bol yeşil yapraklı sebze tüketin

Karaciğer, iç organlarımız içinde en büyük olanıdır ve sağlığını korumak çok önemlidir. Vücuttaki zararlı toksinleri atar, kan şekerini düzenler, vitamin ve minarellerin emilmesini sağlar. Sağlıklı bir karaciğer; metabolizma, gaz, şişkinlik ve kabızlık gibi sindirim konularının hafifletilmesinde anahtar rol oynar. Karaciğerinizde meydana gelen bir rahatsızlık hem vücudunuzun metabolizmasını, hem de günlük yaşantınızı olumsuz yönde etkiler. Gün içerisinde baş ağrısı, yorgunluk ve depresyona neden olabilen hormonal düzensizlikler yaşayabilirsiniz. Doğru beslenerek karaciğer sağlığı korunabilir. İşte karaciğerinizin fonksiyonunu artıran gıdalar:

SU
Oksijen dışında her canlının hayatta kalabilmesi için en temel gıda sudur. Su, vücudumuzdaki toksinleri atar, atık maddelerin boşaltımına yardımcı olur. Günde 8-10 bardak arası su tüketimi, karaciğer sağlığı açısından çok önemlidir.

KOYU YAPRAKLI SEBZELER
Roka, brüksel lahanası ve lahana; yüksek seviyede kükürt içeren besinlerdir. Karaciğerin zararlı toksinleri atmasına yardımcı olurlar. Karnabahar, karaciğer dostu bir başka besindir. Karnabahar tüketimi vücuttaki yağ emilimini sağlar.

SARIMSAK
Gezegendeki en eski tıbbi besin olan sarımsak, sülfür bazlıdır. İçerdiği allicin maddesi ile karaciğer detoksifikasyonunu sağlar.

SOĞAN VE PIRASA

Devamını Oku