ABD ne kazandı?

11 Eylül saldırılarının ardından ABD savaş uçakları Afganistan'ı bombalarken oğul Bush Haçlı Seferi'nden bahsediyor ve El-Kaide'yi ortadan kaldırarak sadece Amerika'yı değil tüm dünyayı daha...

11 Eylül saldırılarının ardından ABD savaş uçakları Afganistan'ı bombalarken oğul Bush Haçlı Seferi'nden bahsediyor ve El-Kaide'yi ortadan kaldırarak sadece Amerika'yı değil tüm dünyayı daha güvenli bir yer haline getireceklerini söylüyordu.

11 Eylül'ün üzerinden 20 yıl geçti. Önce Afganistan ardından Irak ABD işgal ve saldırısına uğradı. Bu 20 yıl zarfında dünya daha güvenli bir yer asla olmadı. Terörle savaş konseptinin hedefi haline gelen coğrafyamız tam anlamıyla terörize edildi.

Amerikan müdahalesi, Afganistan ve Irak'ı devletsizliğe Pakistan'ı ise istikrarsızlığa sürükledi.

George W. Bush ulusa sesleniş konuşmalarında bu saldırıların ABD'ye açılmış bir savaş olduğunu söylüyordu, ''teröristlere kucak açan ve onları destekleyen ülkeler'' şeklinde kategoriler çıkartarak tüm dünyayı tehdit ediyordu. Yani ''Ya bizimlesiniz ya da düşmanımızsınız'' diyordu:

''Emrimizdeki tüm kaynakları, her türlü

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP için "teklif dahi edilemeyecek" ne kaldı? 11 Ekim 2021 | 2.961 Okunma Hayat pahalılığı sorununu kim çözer? 04 Ekim 2021 | 3.343 Okunma Hem “İstanbul modeli” hem Kılıçdaroğlu, öyle mi? 30 Eylül 2021 | 454 Okunma Meral Akşener'in başbakanlık hayali 27 Eylül 2021 | 1.278 Okunma ‘Çevre diplomasisi'nin First Lady'si 23 Eylül 2021 | 185 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar