Geleceğe yatırım

Avrupa’nın ticari araç üretim lideri Ford Otosan, otomotiv sanayiinin dönüşümünde kilit rol üstlenecek yeni nesil teknolojileri Türkiye girişim ekosistemi ile hayata geçirmek üzere kurumsal girişim sermayesi...

Avrupa’nın ticari araç üretim lideri Ford Otosan, otomotiv sanayiinin dönüşümünde kilit rol üstlenecek yeni nesil teknolojileri Türkiye girişim ekosistemi ile hayata geçirmek üzere kurumsal girişim sermayesi şirketi ‘Driventure’u kurdu.

FİKİR VE TEKNOLOJİ 

Driventure, akıllı mobilite, bağlanabilirlik, otonom teknolojiler ve elektrikli araçlar odağında girişimlerle birlikte yeni fikir ve teknolojileri geliştirecek. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, 2009'dan bu yana, sadece 'akıllı hareketlilik-mobilite' alanında girişimlere 260.6 milyar dolarlık yatırım sağlandı ve 2020'de bu rakama 41.1 milyar dolar daha eklendi. Bu, sürecin dışında kalmak, müşteri beklentilerine yanıt verememek, geç kalmak anlamına geliyor. Bu yeni üretim ortamında başarılı olmak için şirketlerin benzeri görülmemiş bir hızda değişiklik yapmaları gerektiğini görüyoruz dedi.

AKILLI ÇÖZÜMLER 

Ford Otosan İnovasyon ve Yeni Girişimler Direktörü Gül Ertuğ ise Driventure bünyesinde otonom teknolojiler, bağlantılı araçlar, müşteri deneyimi, akıllı hareketlilik (mobilite), endüstri 4.0 ve elektrifikasyon olmak üzere başlangıçta 6 odak alanda start-up ve girişimcilerle işbirlikleri geliştirmeyi planladıklarını anlattı. Driventure'ın hayata geçirdiği ilk yatırımlarından biri olan ‘Optiyol’, yeni nesil rota optimizasyonu çözümü olarak verimli ve pratik rota planları sunuyor. Şirketin bir diğer önemli yatırımı ise elektrikli araç sürücülerini ve şarj istasyonlarını bir araya getiren akıllı mobilite çözümleri sunan 'Bluedot'.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zulu kabilesi gelse yenilecek gibiydik 22 Haziran 2021 | 96 Okunma Cesur tasarımla rekor beklentisi 21 Haziran 2021 | 59 Okunma TRT’nin Teşkilat dizisi İsrail’e bile satılmış 19 Haziran 2021 | 352 Okunma Niyetler paylaşıldı sonuçlar izlenecek 15 Haziran 2021 | 68 Okunma Premium sınıfta Almanlara rakip 14 Haziran 2021 | 127 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar